Star Wars genişletilmiş evreninin en keyifli tarafı, George Lucas’ın insanlar kendi hayal güçleriyle doldursun diye büyük bir zerafetle boş bıraktığı tuvalin, sizin kadar tutkulu insanlar tarafından yarı-resmi açıklamalarla boyanmasını izlemekti. Lucas’ın bir kez bahsini ettiği ve kapattığı bir ırk, bir romanın başrolünde olurdu mesela. Ya da Lucas’ın çok da açıklamadığı bir Jedi geleneği, bir çizgi romanda detaylıca anlatılırdı. Genişletilmiş Evren pek çok kişi için, bu cevapların kapısıydı.

Disney sıfırladıktan sonra, bu konu çok daha merkezi bir yerden yönetilmeye başlandı. Artık bu, beş farklı koldan yürütülen bir hikayeydi; eskisi gibi bir baş üstadın açtığı tuvale yapılan eskizler olamıyordu. Her şey Disney’den onaylanarak geçiyordu. Öyle veya böyle, bunun keyifli anlara sebebiyet verdiği (Poe’dan önce annesi ve babasıyla çizgi romanlarda tanışmamız gibi) ortada. Ancak zannediyorum ki, bilgi açığı doldurmak konusunda eskinin biraz gerisinde kaldığı ortada.

Star Wars Kylo Ren

Mesela, Ahsoka romanında, kırmızı ışın kılıçlarının neden kırmızı olduğu açıklandı. Önceki açıklama, yani Disney EU’yu iptal edince ıskartaya çıkan açıklama, Dark Side kullanıcılarının organik kristallere ulaşamadığı veya kontrol edemediği, bu yüzden de sentetik kristaller yarattığı yönündeydi. Ahsoka ise, şöyle buyurdu: Kyber kristalleri, Force’a duyrarlı. Ve sahiplerini kendi seçiyorlar. Dark Side kullanıcılarını, hiçbir kristal seçmiyor, bu yüzden kendileri başkalarının kristallerini çalıp, onların iradesini bükmek zorunda kalıyorlar. Bu da kristalin “kanamasına” sebep oluyor, kırmızı rengi bu sağlıyor.

E öncelikle, bunun tamamen Harry Potter’dan apartılmış bir süreç olması bir yana, içerisinde tonlarca da boşluk içeriyor. Dark Side üyelerinin kendi eski kılıçları üzüntüden mi kırmızı oluyor yani? Yoksa hepsi mi “yeni bir ben, yeni bir kılıç” deyip kristal mi üzdü? Yani bir de, kristal onları seçiyor ne demek? Ellerine mesela rastgele bir ışın kılıcı alamıyorlar mı? Alırsa Potter gibi, iyi mi çalışmıyor? Grievious neresiyle dört ışın kılıcı tutuyordu o zaman? Bu soruların cevapları var mı? Yok. Demek ki neymiş, resmi wiki olmaya çalışmayacakmışsın ey Star Wars hikaye ekibi. Kaliteli bir açıklama yoksa, tatava yapma, açıklama yaratma, olsun bitsin…

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.