Hollywood’un eski efsaneleri, sadece kendiliğinden damgalı bir markayla geliyorlar diye raflardan indirip vasat filmlerle tekrar karşımıza çıkarması olağanüstü bir şey değil. O yüzden, bir noktada birileri size “The Matrix geri geliyor” dediğinde şaşırmamanız gerekiyor aslında, değil mi? Ama şaşırıyorsunuz işte. Çünkü şu hayatta reboot’lanabilir şeyler var. Reboot’lanamaz şeyler var. The Matrix’in kategorisi bize bu ikilem arasında çok net gibi geliyor.

Projeyle ilgili bildiklerimizi anlatalım: Wachowski’ler yok. Baştan bu bilgiyi geçelim, buna sevinmek ya da üzülmek size kalmış. Wachowski’lerin olmayışı, bundan sonra da olmayacakları anlamına gelmiyor; ama en azından şu an proje onlarsız start almış vaziyette. Hakeza orijinal yapımcı Joel Silver da yok, ancak The Hollywood Reporter -kuvvetle muhtemel içeriden aldığı malumatlarla- zaten Silver’ın pek sevilmediğini belirtmiş; o yüzden Silver muhtemelen hiç olmayacak. Orijinal oyunculardan da henüz kağıda imza atmış kimse yok.

Matrix-the-matrix-1949928-1024-768

Peki kim var? Şimdilik varlığından yüzde yüz emin olduğumuz tek kişi Zak PennThe Incredible Hulk ve Elektra gibi harika filmler yazmış olmasına, Joss Whedon’ın “Hayatımda gördüğüm en kötü metindi” deyip yönetmen olarak işe alınmasına rağmen baştan yazdığı ilk The Avengers senaryosuna imza atmış olmasına rağmen hâlâ paralı senaristlik yapabilen bir kişi kendisi. Bu tip projelerde de herhalde çok başarılı bir menajeri olduğu için arada baş gösteriyor.

Umut var mı? Aslında şöyle var: Proje için başrol olarak düşünülen isim Michael B. Jordan. Son yılların tartışmasız en heyecan verici genç aktörlerinden biri olan Jordan, gerçekten keyifli bir jön olabilir Matrix evrenine. Farkındayım, aklında otomatikman “Nee siyahi Neo mu, olmaz öyle şey” çıkışmaları yapmaya başlayanlarınız var, ama iki şeyi akılda bulundurmakta fayda var: Birincisi, Neo rolü Keanu Reeves’e gitmeden önce siyahi bir aktör için yazılmıştı; yani gerçekten etnik bir rol değil. İkincisi filmin birebir aynı karakterleri içereceği, ya da düz mantık bir reboot olacağı kesin değil. Filmlerin geleceği olur, Morpheus’un gençliği olur, Trinity’nin hacker geçmişi olur…

E o hâlde söyleyin geekler? Nedir vaziyet, hissiyat? Projeye bakınınca ne hissediyor gibi gibisiniz? Yazın yorumlara!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.