Dördüncü sezon finaline kadar giderek yükselen başarısıyla müthiş bir kitle yaratan Vikings, beşinci sezonunun ortasına topallayarak zar zor varmıştı. Bu performans düşüşünde Ragnar’ın eksikliğinin payı fazlasıyla vardıysa da tek sebep bu değildi. Kahramanını kaybetmiş ve diğer karakterlerinin mevcut motivasyonlarını dördüncü sezonun ikinci yarısında sonuca bağlayan dizi beşinci sezonda yeni kahramanlar yaratmak ve onlara karşı heyecan uyandırmak zorundaydı. Başta ümit verseler de sonrasında yazarlar kendi açtıkları çukurlara basarak, kendi ördükleri ağlara takılarak yolu topal yarıladılar.

Bu beceriksiz yürüyüş elbette bir kitle kaybı yaşattı Vikings’e. Fakat başarısız bir yarı sezon yüzünden gemiyi terk etmeyecek, sabırla yeni seferleri bekleyecek seyirciler de yok değildi. Eğer siz de sadık izleyicilerdenseniz buyurun, Comic-Con‘dan Vikings’in beşinci sezon ikinci yarı fragmanı geldi:

Atılan naralar, kesilen başlar, titreten bakışlar… Vikings dizisinden beklediğiniz her şey var. Ama sadece beklediğiniz her şey var. Beşinci sezonun ilk yarısı biter bitmez, bak şimdi şunlar olacak, dediğimiz her şeyin olacağını teyit eden bir fragman izledik. Kahin 3 yıldır yaptığı gibi her şeyin kötüye gideceği kehanetini okuyor, Ivar’ın hırsı istikrarlı biçimde büyüyor ve Bjorn dev potansiyeline yazık edilen bir karakter olmaya devam ediyor. Yeni beklentiler yaratan, heyecan uyandıran, şaşırtan bir yanı yok. Hali hazırda olmasını beklediklerimizin de pek bir tadı yok. Kardeşi kardeşe kırdırdık hikayesi ilk yarıda aşılması gereken bir hikayeyken ikinci yarının da hakimi olacak gibi duruyor. Haliyle, ilk yarıda anlatmayı beceremedikleri destan bir de iyice uzatılınca daha fragmandan bile kabak tadı vermeye başlıyor. Böyle olunca insanın gemiden atlamak üzere ufukta kıyı arayası geliyor.

Fragmanda görünce mimik oynattığımız kısımlar yok mu, var tabi. Mesela Ivar’ın savaş kostümü ve makyajı kaş kaldırtıyor, Rollo’nun yüzü bile maziye atılan bir tebessüm yaratıyor, koskoca Kral Alfred tasviri hala yüz buruşturtuyor. Yine de gemiyi terk etmeyen sadık izleyiciler için yeni bir fırtınayı kucaklatacak cesareti veriyor mu yarı sezon fragmanı, bence hayır.

Fragmanda da gösterildiği gibi Vikings 28 Kasım 2018‘de History Channel’da seyircisiyle buluşacak. Siz bu buluşmaya katılacak mısınız?

Author

Lord olmak için yola çıkan gariban geek kendini bir anda yazar olarak buldu. Geek kültürüyle küçük şakalaşmalarını, sinemayla flörtlerini yazıya dökmek için burada. Muhitte Geek_Lord olarak bulabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.