Geçen 2000’ler başı Rock şarkıları listemizi yaparken elbette aklımızda bu vardı. Çünkü 2000’ler başına en büyük damgayı vurmuş janra nu-metaldi, ya da belki o zamanlar bizim küçük dünyamızda öyle geliyordu. Pop dünyalarından sıyrıldıysanız –ki o zamanlar Latin müziği çok baskın bir etkiydi, kız ve oğlan grupları azalarak bitseler de hâlâ önemliydiler, bir de Madonna hâlâ başbakandı– gideceğiniz yere doğru duracağınız durak illa ki nu-metal oluyordu.

Nu-Metal’i tanımlamak zor aslında, ama genel olarak bir takım belirteçlerden de faydalanabiliyorsunuz. Riffe dayalı, hip hop etkileri elle tutulur derecede fazla, hatta şarkıların söylenmeyip, rap yapıldığı örneklere varacak kadar bariz, solosu olmayan, elektronik altyapısı ve hatta turntable kullanımı yaygın bir tür nu-metal. Çoğu kişi Korn’un kendi adlarını taşıyan ilk albümüyle başladığına inanıyor.

Yaşı tutanlar hatırlarlar, bir ara nu-metal, özellikle 1997-2004 arası, kaçınılmazdı. Her rock grubu illa ki bir nu-metal şarkı yapıyordu, her rapçi de illa ki bir rock grubuyla düete falan yürüyordu. Şimdi baktığınızda çok komik mesela Ice Cube‘un Korn’la şarkı yapmış olması, Jay-Z‘nin Linkin Park’la komple turneye çıkması; ama bunlar yaşandı. Deftones falan bile bir ara hafif göz kırptı yani janrın kendisine.

Daha da vahimi, tür kendi moda anlayışıyla da geliyordu ve bu moda anlayışı kargo pantolonlar, beyzbol şapkası, bol ve üzerinde mesaj olan tişört paketinden ibaretti. Bir ara bir nesil “cool” gözükenin bu olduğunu düşünerek gezdi. Ve gezerken de bu müzikleri dinliyor, o zamanlar niyeyse çok önemli gibi gözüken rap – rock kavgasında orta alanda durmaktan keyif alıyor, umutla Korn’un beşinci albümünü bekliyordu. İşte o dönemlerin playlist’i efendim. Bu arada bizim buralardan da bir hava ekledik!

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.