Hain Disney büyük parasıyla yine fakir ve gururlu Time Warner’ın hakkını yedi arkadaşlar. Hatırlayacaksınız, Batman v. Superman: Dawn of Justice objektif olarak mükemmel olmasına rağmen, Disney para yedirip filmin eleştirmen notunun Rotten Tomatoes’da %28 olmasını sağlamış, yanında abes durmasın diye de birkaç bin izleyici satın alıp, filmin IMDb, Rotten Tomatoes ve Metacritic’teki kullanıcı puanlarını da düşürmüştü. Ama büyük oyunu büyük hayranlar bozduğu için, o puanlar da ancak 6.9-7.2 bandına gerileyebilmişti.

İşte Büyük Süper Kahraman Planı (BSKP) yine kendini gösterdi. Captain America: Civil War, alışılagelenin çok dışında, çok erken gala yaptı ve online eleştirilerin üzerindeki ambargo çok erken kaldırıldı. Böylelikle ilk 15 inceleme, Rotten Tomatoes denen kalleş ve satılmış siteye düştü. O 15 incelemenin puan ortalaması şu an 8.8, ama mesnetsiz site sadece “gidin / gitmeyin” şeklinde ikili bir sistem kullandığından ve 15 incelemenin hiçbiri negatif olmadığından, an itibariyle Civil War’ın RT puanı %100 olarak duruyor.

Civil War

Şimdi, bir anlık da olsun ciddileşmek gerekirse, incelemelerin genel olarak ne dediğine geçmeden önce şunu söylemek gerek: Şurada gördüğünüz incelemeler gerçekten filme gidip gitmemeniz konusunda bir fikir oluşturmamalı. Objektif olmaları zor zira. Bunu kesinlikle “satın alındılar” anlamında söylemiyorum, yazarlar eminim objektif olduklarına inanıyorlardır. Ama incelemeleri üzerinde ambargonun bu kadar erken kaldırıldığı siteler, genelde pazarlama departmanları “bu bizim filmleri sever” varsayımlarıyla hareket ettikleri siteler olurlar. Üstelik muhtemelen bu ekip filmi çok cafcaflı koşullarda, herkesin beğenmeye meyilli olduğu bir salonda izledi. Birbirlerini de gazlamışlardır yani, emin olun.

Ama işte, film samimiyetle çok kötü olsa ambargo erken kalkmazdı, bu insanlar yine de gömerlerdi (çünkü unutmayın, şu an “Civil War’ı izledim, çok kötü” demek, “izledim, iyi” demekten daha tık getirir)… Yani bu eleştiriler gösterse gösterse, filmin çok da kötü olmadığını gösterir ancak. Ötesi için filmi izleyip, kanaatimizi kendimiz belirginleştireceğiz.

Öhöm.

İşte ALÇAK Disney basınının yaptığı yalaka eleştiriler. 

USA Today – Güçler, kabiliyetler ve egoların altında; üçüncü Kaptan Amerika filmi çekirdeğinde arkadaşlık, aile ve ikisi için yapılacak fedakarlıklarla ilgili derin bir inceleme.

TheWrap – “Anthony ve Joe Russo TV komedilerinden gelen tecrübelerinden faydalanmaya devam ediyorlar. Süper kahraman ailelerinin tüm üyelerini dengede tutarken işin içerisine karakter etkileşimlerini geliştiren ve savaşlar arasında nefes alma alanı katan keyifli bir dokunuş ekliyorlar.

Hollywood Reporter – “Marvel’ın en son şovu, sadık takipçileri tatmin edecek bir şekilde seriyi ilerletiyor.

Variety – “Marvel Cinematic Universe’den şimdiye kadar çıkmış en olgun ve anlamlı film.

Total Film – “Eğer Marvel ‘formülünün’ bayatlaması gibi bir risk vardıysa, burada buna dair hiçbir kanıt yok. Civil War popcorn, kitle sevindiren tipte bir film değil. Savaşçıları ya da geri kalan dünya için kolay cevaplar sunmuyor.

IGN – “Spider-Man’in en iyi beyaz ekran tasviri ve havalı bir yeni kahraman Black Panther’ı içeren Captain America: Civil War, selefinin duygusal ve düşünsel güçlerine erişemiyor.

The Daily Beast – “Bunlardan sadece biri olmak yerine, en sonunda aynı anda eforsuzca eğlendirebilen ve dibine kadar ağırbaşlı olabilen bir süper kahraman filmi geldi. Sana bakıyorum Batman v. Superman.

 

PS: Ya kesin bu kör göze parmak espriyi de ters tarafından anlayan olacak, izanı olanın anlayacağını bir de izah edeyim: Bu yazının başı tamamen net geliri 4 milyar dolar olan Time Warner’ın Disney’nin eleştirmen satın almasına karşı çaresiz kalan küçük aile şirketi gibi durduğunu varsayan, saçma sapan “Disney eleştirmen satın aldı” komplo teorisini yermek için yazılmıştır.

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.