6. No Reservations

No Reservations

Kabul, bu film eleştirmenlerden pek iyi notlar almadı. Ve tekrar kabul, 2007 senesinde vizyona giren bu Amerikan yapımı film listede yukarıda eklediğimiz Bella Martha’nın bir nevi yeniden uyarlaması. Tamam, son kez kabul ediyoruz, film çoklukla romantik komedi janrının kurallarına harfiyen uyuyor. Ama filmi buraya koyma sebebimiz ne biliyor musunuz? Bazen insanın klişe, formül üretim bir romantik komedi izleyesi geliyor. Eğer böyle bir arzunuz arada peydahlanıyorsa, Scott Hicks’in çektiği ve başrollerinde Catherine Zeta-Jones, Aaron Eckhart ve Abigail Breslin’in oynadığı bu filmi gönül rahatlığıyla izleyebilirsiniz.

 

7. Ratatouille

Ratatouille

Şaşırmadınız değil mi? Aşçılık temalı filmler nedir diye size sorsam muhtemelen parmakla ilk göstereceğiniz eserlerden biri Ratatouille. Özgeçmişi The Iron Giant ve The Incredibles inanılmaz iki filmle dolu Brad Bird’in animasyon üstadı olarak namını perçinleyen Ratatouille 2007 yılında vizyona girdiğinden beri pek çok kişi tarafından halihazırda animasyonun kralı olarak kabul edilen Pixar’ın en iyi filmleri arasında görülüyor. Başrolünde Patton Oswalt’ın olduğu filmin belki de en övülmeyi hak eden yanlarından biri, Oscar’a da aday olan Jan Pinkava imzalı senaryosu. Eğer hala izlemediyseniz, bize sorarsanız kesinlikle kaçırmamalısınız.

 

8. The Cook, The Thief, His Wife & Her Lover

The Cook The Thief His Wife and His Lover

Geldik listemizin tartışmasız en skandallarla süslenmiş filmine. 1989 tarihli filmin tek garip yönü sadece gereksiz derecede uzun ve dürüst olmak gerekirse kafayı karıştıracak denli kompleks ismi değil. Helen Mirren, Richard Bohringer, Michael Gambon ve Alan Howard’ın başrollerinde oynadığı film aynı zamanda cinselliği, şiddeti ve mide bulandırıcı sahneleri çarpıcılık adına kullanışıyla da hatırlandı yıllar boyunca. Spoiler verip keyfinizi kaçırmayalım, ama şöyle demek yeterli sanırım: Aşçılık temalı bu filmlerin hiçbirinde bu filmdeki malzemeler servis edilmedi!

 

9. The Hundred Foot Journey

THE HUNDRED-FOOT JOURNEY

Helen Mirren’dan, yine Helen Mirren’a gidiyoruz. Ama 1989 yılındaki orta yaşlı seksi Helen Mirren’dan, 2014 yılındaki yaşlı seksi Helen Mirren’a bu sefer yolculuğumuz. Yapımcıları arasında Steven Spielberg ve Oprah Winfrey’nin de bulunduğu, yönetmenliğini ise What’s Eating Gilbert Grape, The Cider House Rules, Chocolat, Casanova ve Salmon Fishing in the Yemen gibi filmlerden tanıyor olabileceğiniz Lasse Hallström’ün yaptığı The Hundred Foot Journey’nin müziklerini de Slumdog Millionaire’den ödüllü A.R. Rahman üstlenmiş. Bu isimler bir araya gelip, arka plan olarak da büyüleyici Hindistan seçilince haliyle ortaya unutulmaz bir iş çıkmış.

 

10. Vatel

Vatel

Dedik ya, bazı aşçılık filmleri kurgusal. Ama bazıları da gerçek hikayelerden yola çıkarak yapılmışlar. 2000 yapımlı Vatel de bunlardan biri. Başrolünde Gerard Depardieu, Uma Thurman ve Tim Roth’un oynadığı Vatel 17. yüzyılda yaşamış Fransız aşçı François Vatel’in hikayesini anlatıyor. Yönetmenlik koltuğunda Roland Jaffe’ın oturudğu filmi sevmeniz için muhtemelen iki sebep olacak. Birincisi, Depardieu başta olmak üzere kadronun efsanevi oyunculuğu. İkincisi ise yansıtılan dönemin kendi güzelliğinin üzerine katılan usta sanat yönetimi. Bu dalda birçok ödüle layık görülen film, vakti zamanında Canne film festivalini de açmıştı. İzlenesi.

1 2
Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.