Dün korkunç bir şey oldu. Söylemesi düşünmesinden daha ürkütücü, insanların yaşam temellerini direkt hedefe alan bir şey. Bu yokmuş gibi davranmak, sabah hiçbir şey olmamış gibi devam etmek çok zor; ve zor olduğu kadar da komik geliyor insana. Ancak var olmak için, bir parça kafa dağıtabilmek de gerekiyor bazen. Bunun da farkındayız. İçimizden çok coşasımız, gaz yazılar yazasımız gelmiyor; ancak sizin de geek dünyasına iş / okul yolunda bir göz atıp, 20 saniye kafanızı hafifletme hakkınız saklı olsun istiyoruz. O yüzden bugün biraz böyle, tonumuz düşük, ama yanızdayız. Buyurun, haberimize geçelim.

Uzun zamandır çizgi roman satışlarına dair bir haber paylaşmıyorduk. Biz en son bıraktığımızda, Marvel Civil War dışındaki çizgi romanlarına dair kamu ilgisini tamamen kaybetmiş, Star Wars’ların satışı en sonunda düşmüş ve DC Rebirth’ün rüzgarıyla zirveye yerleşmişti. Şimdi, gelen Kasım ayı sonuçları başka bir tablo gösteriyor. Marvel senenin sonuna doğru, tahtı belli ki yeniden ele geçirmiş. Tekil satışta zirve bir DC karakterine ait, ancak toplamda Marvel üstünlüğü yeniden ele geçirmiş.

Civil_War_II_7_Cover-988x600

Kasım ayında çizgi roman dağıtımcılarının pazar payı bakımından sıralanmaları durumunda Marvel, perakendede %38 pay ile lider. DC onu %26 ile takip etmekte, bağımsız dünyanın prensi Image ise %9 ile uzak bir üçüncü. Ünite başına pazar paylarında Marvel’ın oranı %39, DC orada da rakibini takipte: %31. Bu arada ikilinin de piyasaya sürdüğü çizgi roman sayısı az çok aynı: Marvel Kasım’da 88 sayı çıkarmış, DC ise 84 sayı.

Bireysel sıralamalarda ise Batman’in 10. ve 11. sayıları birinci ve ikinci sırada. Yine kör topal başarı sağlayan Civil War II, üçüncü sırada. Dörtte yine Batman var, ancak All-Star Batman serisiyle. Beşinci sırada Riri’li Invincible Iron Man, altıda Spider-Man: Renew Your Vows var. Batman’in yıllık sayısı ise yedinci sırada. Onları Venom #1, The Walking Dead #160 ve IVX #0 takip ediyor. Rakamlar böyle. Sizin yorumlar nasıl?

 

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.