Ufacık Tefecik İçi Dolu Oyuncuk

Keltis Way of The Stone, Keltis oyununun yolculuk versiyonu. Genelde oyunların yolculuk versiyonları yapıldığında oyunlar kendilerinden bir şeyler kaybederek yarım yamalak hale gelirler. Keltis’te durum tam tersi tam oyundaki gereksiz kurallar, oyunun uzamasına neden olan mekanikler temizlenerek daha üstün bir oyun hazırlanmış.

pic478688

Peki nedir bu Keltis? Nasıl oynanır? Çok basit Keltis’te toplam 5 farklı rengin olduğu 0’dan 11’e yukarıdaki fotoğrafta görebileceğiniz taşlar var. Oyun bu taşların hepsi kapalı olarak başlıyor. Daha sonra oyuncular sırayla bu taşlardan bir tanesini açıyor. Açtığını taşı ya alıyorsunuz ya da bırakıyorsunuz. Taşların üstünde 3 farklı ikondan biri olabiliyor. Bu ikonlardan yeşil taş oyun sonunda alacağınız puanı etkiliyor, altın sembol o taşı oynadıktan sonra bir tane daha çekmenizi sağlıyor ve kutular içindeki numaralar oyun sırasında size direkt puan kazandırıyor (1-2-3 puan var bu kutuların içinde). Bir renkten aldığınız ilk taş o renk için sizin temelinizi oluşturuyor. Daha sonra o renkten alacağınız her taşı bunun üstüne koyuyorsunuz o yüzden ilk taş çok kritik!

Radarları Açık Tutmak!

pic762283_lg

İlk taşı aldıktan sonra o renkten alacağınız ilk sayı o renk için gidişatınızı belirleyecek. Mesela yandaki örnekte ilk mavi taş olarak 6 alınmış, daha sonra bu oyuncu azalmayı tercih etmiş ve 4,3,1’i eklemiş seriye. Bunun tam tersine 6’dan sonra 7’i alsaydı yükselerek gitmek durumunda kalacaktı. Yani oyundaki en önemli kararlardan biri yükselmeye mi, yoksa alçalmaya mı gideceğinize karar vermek. Bazen ilk taşınız buna otomatik olarak yön veriyor. Mesela bir renge 0-1 veya 10-9’la başladığınızda ne yöne gideceğinizi kestirmek gayet basit! Çünkü oyuna 8’le başlayan bir oyuncu yükselmeyi seçerse sadece 2 sayı daha ekleyebiliyor serisine, bu nedenle 8’den aşağı gitmek alabileceği sayı olanağını oldukça arttırıyor. Bu sırada açtığınız taşı alıp almama kararı da çok önemli, devamlı diğer oyunların neleri aldıklarını takip etmeniz gerekiyor. Sizde 9-7-6 varsa ve 3 numaralı taşı açtıysanız bunu alıp almamanız diğer 5 ve 4’ün başka oyuncularda olup olmadığına bakıyor.

Bir Taşla İki Puan Vurmak

pic447965

Oyun sonunda puanlama bir renkten kaç taş topladığınıza, kaç yeşil taşınız olduğuna ve kaç bonus puanınız olduğuna bakıyoruz. Yan tarafta kaç taşa kaç puan aldığınız tablo var, burada görebileceğiniz gibi elinizde bir renkten 1-2 tane kalırsa eksi puan alıyorsunuz. Bu nedenle aldığınız veya almadığınız her taş çok önemli.

2-4 kişi arasında oynanan bu oyun yaklaşık 10-15 dakika içinde bitiyor, oyunu kaç kişi oynadığınız oyunu tamimiyle değiştiriyor. Daha fazla oyuncu olduğunda alabileceğiniz taş sayısı daha az olduğu için her renge girmemek bazen avantajınıza olabiliyor. Oyun çok basit olmasına rağmen inanılmaz keyifli. Oyun oynamayan arkadaşlarınıza bile çok hızlı bir şekilde öğretebilirsiniz ve emin olun hepsi Keltis’e bayılacaklar!

 

 

Author

Güncel masa üstü oyunları takip etmek için: https://instagram.com/egetunca Sorularınız için: egetunca@gmail.com

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.