Marvel Cinematic Universe’in patronu, bugün geldiği yere ulaşmasındaki en önemli sebep Kevin Feige‘yi açık anında yakalamak çok zor iş. Dünyanın en didik didik incelenen film serisiyle ilgili konuşmaya alışık olduğu için yıllardır bizim teorilerimizi, easter egg buluntularımızı ve tuzak sorularımızı lazer ışınlarından bükülerek kaçan Catherine Zeta-Jones zarifliğinde geçiştiriyor adam.

Ama bazen, çok nadir olsa da, çakmak netliğinde konuştuğuna şahit olabiliyoruz. Bu sefer de ScreenRant üstadı o anlarından birinde yakalamış. Feige Guardians of the Galaxy vol. 2‘nin çıkıştan önce aldığı güzel tepkilerden de keyiflenmiş olacak ki çıkartıvermiş baklayı. Konuşulan konu, Stan Lee‘nin Marvel Cinematic Universe filmlerindeki konuk rolleri. Sorulan soru, internette dolaşan en popüler teorinin doğru olup olmadığı. Verilen cevap? Olumlu.

The Watcher

Direkt olarak enlemesine açalım meseleyi. Bu internette dolaşan teoriyi izah edelim önce. Bir süredir MCU severler Reddit, 4chan ve internetin diğer fikir üretilen yerlerinde Stan Lee‘nin MCU filmlerindeki konuk rollerinin aslında birbirine bağlı olduğunu teorize ediyorlardı. Bu hayran teorisine göre Lee aslında bir Watcher‘dı, yani Marvel evreninde –gerçekten çizgi romanlarda olduğu gibi– önemli bir şey olacağı zaman ortaya çıkıp durumu kolaçan eden ırka mensuptu.

Şimdi buraya kadar spoiler’sız geldik, ama yazının ilerleyen kelimelerinde spoiler veremeden şuradan şuraya harf yazamayacağım. O yüzden kendinize mukayyet olun, Guardians of the Galaxy vol. 2’ye dair çok kötü spoiler vereceğiz. 

Stan Lee Guardians

Şöyle: Feige diyor ki, bu teoriyi internette bir süre önce görmüş ve Marvel ofisinde çok coşmuşlar. Laf lafı açarken, Feige konuyu James Gunn’a açmış. Zaten filmine beş post-credits sahnesi çekecek kadar kafayı kırmış bir adam olduğu için Gunn hemen ısınmış duruma. Bu yüzden de filme Stan Lee’nin Watcher’larla konuştuğu sahneyi, ve bir kurye olduğu zamana göndermesini eklemişler. E Feige dışarıdan da doğrulayınca işte, mesele geek dünyasına katı ve soğuk bir gerçek olarak geçivermiş… Miş. İşte geçti yani. Buradayız, bu gerçek, Stan Lee bir Watcher. 

Peki buradan nereye gideceğiz? Açıkçası kağıt üzerinde sırf eğlencelik, etliye sütlüye dokunmadan güzel bir hayran teorisini onurlandıran bir şaka gibi duruyor bu durum. Ama kapıda da Infinity War var. Watcher’lar –Stan Lee hüviyetinde olmasa dahi– Infinity War’a dahil olabilirler. Onun da ötesinde, çizgi romanlarda Watcher’lara bir noktadan değinen farklı farklı sagalar, öyküler, mini-arklar var. Bu gelişme, yarın öbür gün onların da olası bir duhulüne kapı açıyor. Onu da inceden not almak gerek.

Peki genel olarak, ne düşünüyorsun sevgili geek? Bu gelişmeyle ilgili yorum-kanaat nedir? Muhit aşağıda, buyur!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.