İşin DC tarafında çok değil, ancak Marvel Comics dünyalarında süper kahramanlar ara ara kötü olurlar. Çünkü altmış beş sene boyunca aynı karakterlerle hikaye yazıyorsanız bir noktadan sonra kafanız yanmaya başlıyor muhtemelen kurumsal seviyede, “ne yapsak” diye düşünürken de illa ki “e kötü olsun bu sefer de” meselesine tosluyorsunuz.

İşte o anlarda, fark ettik ki, süper kahramanların moda anlayışı tövbe estağfurullah bir coşuyor. Kötü karakterlerden daha enteresan kostümler çıkmaya başlıyor. İlla ki kafanızda birkaç isim belirmiştir şimdiden. Biz 9 tanesini şöyle listeledik. Siz de eklemek istediklerinizi yorumlara yazın, olur mu? Anlaştık mı? Tamamdır o hâlde, buyurun!

 

1. Superior Spider-Man

01 Superior Spider-Man

Doctor Octopus mahlasıyla tanıdığımız biricik Otto Octavius‘un Peter Parker’ın vücudunda kira ödemeden yaşamaya başlamasıyla start alan bir hikayeydi Superior Spider-Man. Otto zihni ele alınca, kostümde de ciddi değişiklikler yapmıştı. Hiç lafı uzatasımız yok, Ock Peter’ın 35 senelik ömrümde gösteremediği vizyonu on günde sergilediği yetmiyormuş gibi, Spidey’nin imajını da tek eliyle düzeltiyordu yani. Aslında insan öldürmesi falan olmasa Octopus kral adam da, neyse…

 

2. Malice Sue Storm

02 Malice

Ee.. Burada kötü olmak moda anlayışını düzeltmedi aslında. Hatta bilakis, tatlar kaçtı bile denebilir. Yalnız 90’lardaydık. Yazarların kafayı bozup bozup “karanlık” olacağız diye saçma sapan hikayelere imza attığı yıllardı. Malice de işte Sue’nun içinden çıkan kötü kötü bir simbiyot muydu, klon muydu? O yıllarda her şey ya simbiyot ya klondu zaten. Sonradan Marvel Sue’ya inanılması gerçekten güç bir kostüm verdi, tepkiler geldi, çok utanınca “bilinçaltından yine Malice çıkıyormuş, o yüzden öyle kötü kötü kostüm olmuş” diye savunma yaptılar. Bu da Marvel’ın böyle bir anısıdır. Öyle bir kötü kostüm yap ki hikayesel olarak diğer kötü kostümüne bağlamak zorunda kal yani.

 

3. Horseman Gambit

03 Gambit

Gambit, her ne kadar 90’larda yakaladığı popülariteyi adım adım kaybetmeye başlasa da pek çok kişinin gönlünde yeri baki bir karakter. Peki ey siz Gambit-sevenler, biliyor musunuz ki o toz konduramadığınız adam bile isteye Apocalypse’in atlılarından biri oldu? Hem de Ölüm. Neyse ki süper havalı bir kostüm takındı da, sonradan affetmemiz kolay oldu. Zaten öyle çok “iyi” bir karakter de değildi neticede.

 

4. Winter Soldier

04 Winter Soldier

Aha! Burada enteresan bir durum var. Winter Soldier teknik olarak bir süper kahramanın “kötü dönem” kostümü, ama tabii Gambit, Malice, Superior Spidey örneklerinin aksine buradaki kahramanımızın süperliğiyle kötülüğü arasında yaklaşık bir altmış sene var. Eski kostümle, yenisi arasında koskocaman bir çağ var anlayacağınız. Bu yine de hakkını teslim etmemizi engellememeli. Winter Soldier kostümü müthiş bir tasarım. Özellikle Bucky’nin eski tarzına kıyasladığınızda.

5. Dark Phoenix

05 Dark Phoenix

Muhtemelen X-Men okurları bunun geleceğini hem biliyor, hem de bir yandan gelmeyeceğini umut ediyorlardı. Çünkü her ne kadar Jean Grey’in Dark Phoenix’e dönüşümü sadece X-Men külliyatının değil Marvel tarihinin en kilit virajlarından biri olsa da, bu virajın şiddeti kostüme pek de yansımadı. Aynısının kırmızısını giymeye başladı Jean Grey. Ama kostüm epey güzeldi, ve sorna “kırmızı” genel olarak Dark Phoenix’in rengi oldu biraz. Esasen Jean Grey için de doğru renkti zaten, bakmayın. Yeşil neymiş yani, zaten kadın kızıl saçlı. Karpuz gibi gezdi yazık senelerce…

1 2
Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.