Kevin Feige konuşunca biz dikkat kesiliyoruz: Bu kadar basit. Marvel Cinematic Universe’i gönlümüzün baş köşesine taht gibi kurup, o tahtın ince işlemelerini nakış gibi ruhumuza diken usta yapımcı aynı zamanda ketumluğun da kitabını yazdı. Gerçekten, yıllar boyu geek medyasının delici sorularını göğsünde ustaca yumuşata yumuşata en nihayetinde olayı Infinity War’ın konusunu Infinity War’ın oyuncularından bile gizlemeye kadar vardırdı. O yüzden biraz olsun açık konuştuğunda mesele bizim için çok büyük.

Geçtiğimiz gün yapımcılar loncasının bir organizasyonunda konuşması da bu yüzden büyük olay. Feige’nin değindiklerini, Amerikan medyası üç başlıkta yansıttı. İlki en önemsizi: Kamala Khan. Önemsizliği Kamala’dan kaynaklanmıyor, biz kendi payımıza Kamala’yı bir noktada MCU’da göreceğimizin teyiti geldiği için acayip memnunuz. Ancak neticede elimizdeki şey bu: Bir teyit. Zaten haberi Feige çıtlatmıştı daha önce. Şimdi alt çizgisini çekmiş oldu.

kevinfeige645

İkinci değindiği şey ise kadın yönetmenler. Hollywood içindeki çarpık ve sistematik cinsiyetçilikle yüzleşmeye devam ettiği için Feige bunu bilhassa vurguladı. Dördüncü fazdaki “tüm filmler kadınlar tarafından yönetilecek diyemem, ancak çok ciddi bir kısmı yönetilecek” diyen Feige, an itibariyle pek çok farklı film için pek çok farklı adayla görüştüklerini de doğruladı. Bu alanda fitili Captain Marvel’ın yönetmenlerinden Anna Boden ateşleyecek. Sonrası da çorap söküğü gibi geleceğe benziyor.

Fakat en can alıcı beyan? O konuda da net konuşmadı Feige, ancak şunu dedi: Dördüncü fazda sevdiğimiz karakterlerin farklı inkarnasyonlarını göreceğiz. Yani çok açık bir şekilde devir teslim olacak. Bu büyük bir doğrulama, çünkü çizgi romanlarda bu gerçekten çok yaygın bir durum olmasına rağmen MCU’ya hiç yansımamıştı. Bizim teorilerimiz de hep “ama daha önce hiç yapmadılar” cümlesine takılıyordu. Bu cümle artık geçersiz. Belki Captain’ın kalkanı varisine geçecek, belki biri Stark’ın zırhını üstlenecek; kim bilir, belki Kate Bishop çıkacak karşımıza. Bir şekilde bayrağı arkadan gelen koşucuya aktaracak kahramanlarımızdan biri.

Ha “kim olabilir?” diyorsanız, biz hafiyeliğimizi yapıp büyük adayı şuradan aylar öncesinde tahmine almıştık. Çıkarsa fiyakamızı isteriz!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.