Çok kesin ve net bir dille söylüyorum: Az sonra sizlerle paylaşacağım film, son 5 yılda Hollywood’dan çıktığına şahit olduğum en acayip şey. Bu lafı haybeye söylemiyorum, oradaki beş yıl ibaresi de kazara değil. Hollywood’da son beş yıldır böyle şeyler büyük yıldızlarla, isimli bir yönetmenin elinden çıkmıyor zira. Gerçekten 90’ların bağrından kopartıp getirdikleri, samimiyetle bir noktasından Meg Ryan’ın falan çıkmasını beklediğim bir fragmandı bu. Neresinden tutsam, daha da acayip gelmeye başladı.

Bakın, filmin konusu, kızına yeterince ilgi göstermediği için uhrevi bir evcil hayvan dükkanı sahibi tarafından kedi olmakla cezalandırılan zengin bir iş adamını anlatıyor. Allah’ım yarabbim, inanılmaz. Gerçekten inanılmaz. Yani konusunu bu şekilde özetleyebileceğimiz filmler 2004-2005 civarı son nefeslerini verip tükenmişlerken, şimşek çarpmasıyla manidar bir cezaya çarptırılan ilgisiz baba karakterini Hollywood kararlı bir şekilde “Evet ya bu artık geride kaldı” diye bırakmışken böyle bir filmin çıkması muazzam bir şey.

Yani hakikaten kendimi soyu tükenmekte olan bir hayvana bakarmış gibi hissediyorum. Hatta o da değil, sanki bir an sokakta yürürken karşıma bir dodo kuşu çıkmış gibiyim. Yani karşımdaki şey o kadar kararlı bir biçimde eski ki, öylesine samimi ve saçma derecede antika ki, kızamıyorum, kızamadığım gibi, ufak hayranlıklar da besliyorum. Hayır bir de, yani bunu yaparken üçüncü sınıf oyuncular ve kete bir yönetmenle falan çalışmamışlar sevgili geekler. Filmin başrolünü Kevin Spacey oynuyor ya!

Evet, Kevin Spacey bir yandan modern zamanların en övgü toplayan politik dramalarından birinin başrolünü üstlenirken, bir yandan da gitmiş kızıyla kedi olmak vasıtasıyla daha yakınlaşan bir kedi-babayı oynamış. Onun haklı ama yalnız kalmış eski karısını Jennifer Garner oynuyor. Uhrevi dükkan sahibini Christopher Walken oynuyor ki, ya bu adam zaten bu rolün aynısını Click’te oynamıştı be! Ya gerçekten, bakın, film bu yaz aylarında dünyanın çeşitli yerlerinde vizyona girecek. Bir yerde yakalarsanız, gidin. Gidin zira ben kesin gideceğim yani. Doğal fenomen gibi bir şey bu, bu çok acayip bir şey bu. Bu ne ya?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.