Daha önce söz etmiştik, kendine DC’yim diyen, Batman seviyorum diyen, Batman’i Batman yapan en önemli hikayelerden biridir The Killing Joke. Alan Moore ve Brian Bolland’ın 1988 tarihli harika işi, özünde Joker’in Batman’i sınamasını konu alır. Joker’in argümanı, dünyadaki herkesin; Jim Gordon gibi adalet timsali, dopdoğru insanların bile kendisi gibi olmaktan sadece bir kötü gün uzaklıkta olduğunu iddia eder. Batman de bunun aksini kanıtlamak zorundadır.

Alan Moore’un çizgi roman dünyasına kazandırdığı pek çok şey gibi, The Killing Joke da dahiyane ve çarpıcı olduğu kadar, sert bir hikayedir. Bazı noktalarında gerçekten -hikaye kısa ve tek seferlik olmasına rağmen- dolu mideyle kaldırılamayacak şeyler olur. Bolland’ın çizimleri inanılmaz akışkan, Moore’un kelimeleri de gözünüzü bir saniye dahi ayırmanıza mani olacak kadar büyüleyicidir, ama yine de hikayenin yeri geldi mi acımadan sallayacağı yumrukları vardır.

TheKillingJoke

Bunları niye anlatıyoruz? Çünkü bildiğiniz gibi, her Batman hayranının en büyük hayali olan şeyin gerçek olacağı açıklanmıştı geçtiğimiz Comic-Con’da. Muazzam insan Bruce Timm’in yapımcılığında, başrollerini Kevin Conroy ve Mark Hamill‘in üstleneceği bir Killing Joke animasyonu. Bu animasyon Temmuz 2016’da çıkacak, ama hayırlı haberi şimdi, Nisan 2016’da geldi. Warner Bros’un açıkladığına göre, apayrı bir epiklikte olan Gods and Monsters‘ın yönetmeni Sam Liu’nun yöneteceği film 17+ olacak. 

Bu, iki şeyi ifade ediyor. Öncelikle, Batman daha önce hiçbir şekilde 17+ yaş sınırlamasına sahip bir eserde uyarlanmamıştı. Kara Şövalye’nin gözüktüğü tüm filmler ya her yaş kitlesi için uygundu, ya da en kötü 13+ sınıflandırması yemişti. Yani Batman için bir ilk yaşanıyor. İkincisi ise şu: Yukarıda bahsettiğimiz o sert anlar, filmde ciddi anlamda kendilerine yer bulacaklar. Bu da “kaka ve seks” 17+lığı görmeyeceğimiz anlamına geliyor The Killing Joke’da. Çünkü eserin kendisinde bir damla küfür, bir karış açık ten yok; hatta kara ve olgun olmayan bir mizah da yok. Yani Deadpool 17+’sı değil bu. Yumruk 17+’sı, acımasız, sert. Ki bu da, bizim ağzımızı sulandırıyor. Sizin?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.