Nancy Springer tarafından, Sherlock Holmes serisinin telifinin düşmesinin ardından, 2006-2010 yılları arasında yazılan The Enola Holmes Mysteries serisinin filminin çekileceğini biliyor muydunuz? Eh, bilmiyorduysanız da şu an öğrenmiş oldunuz.

Söz konusu kitap serisinde, ünlü dedektif Sherlock Holmes’ün kız kardeşi olan Enola Holmes’ün maceraları anlatılıyor. Enola Holmes, Sir Arthur Conan Doyle’un Sherlock Holmes serisinden esinlenilmiş olsa da tamamen Nancy Springer’ın yaratmış olduğu bir karakter. Serinin ilk kitabında anne Holmes’ün esrarengiz kayboluşunun ardından henüz on dört yaşında olan Enola, ağabeyleri Sherlock ve Mycroft’tan yardım istiyor. Ağabeyleri annelerini ararlarken hâliyle Enola’yı ayakaltından çekmek istiyorlar ve onu yatılı bir okula gönderiyorlar. Ancak en az ağabeyleri kadar zeki, inatçı ve meraklı olan Enola buradan kaçıyor ve Sherlock’la köşe kapmaca oynayarak annesinin kayboluşunun ardındaki gizemi kendi başına çözmeye çalışıyor. Serinin diğer kitaplarında da Enola Holmes, başka başka kaybolan kimselerin izlerini sürmeye devam ediyor.

screen-shot-2017-11-23-at-13-42-13

Direkt olarak kitap serisinden uyarlanacak olan filmde Enola Holmes’ü, Stranger Things’ten hatırlayabileceğiniz Millie Bobby Brown canlandıracak. Hepimizin öyle veya böyle bir yerlerden tanıdığı ve sevdiği Helena Bonham Carter, Mrs. Holmes olarak filmde yer alacak. Ayrıca geçtiğimiz günlerde Henry Cavill’in de filmde Sherlock Holmes’ü canlandıracağı kesinleşti.

Biliyorsunuz, Henry Cavill 2013’ten beri Superman’i canlandırmaktaydı. Daha sonra ise bu yılın son çeyreğinde yayına girecek olan Netflix’in The Witcher dizisinde baş rolü oynayabilmek amacıyla bayağı bir çaba sarf etmişti. Ana akımı etkisi altına alan bu iki kilit rolün ardından şimdi de yine oldukça popüler bir rol ile izleyeceğiz kendisini. Hâliyle sevip sevmemekten bağımsız bir şekilde insanın “Cavill Bey ne yapıyorsunuz?” diye sorası geliyor.

Şu an hâlihazırda konuşulan ve beklenen, biri Robert Downey Jr.’ın başrolünü üstlendiği film serisi, diğeri de Benedict Cumberbatch’li Sherlock dizisi olmak üzere iki adet Sherlock Holmes uyarlamamız vardı; şimdi Enola Holmes ile bu uyarlamalara bir yenisi daha eklendi. Adını geçirdiğimiz diğer iki uyarlamanın niteliklerini elbette ki karşılaştırmamakla birlikte, henüz onlar tamamlanmadan, bir de direkt olarak genç-yetişkin kitleye hitap edeceği düşünülen yeni bir uyarlamaya daha gerek var mıydı diye düşünmüyor değilim.

Filmin yapım ve gösterim tarihleri henüz belli değil, bu da fragmanlar ve diğer detaylar için de bir süre daha beklememiz gerektiği anlamına geliyor sanırım. Sizler ne dersiniz?

Author

Editör-in-çiif. Hayvan dostu, çokça yalnız; ismiyle müsemma ama çoğunlukla zararsız. İyi tavsiye verir, geç olana dek ciddiye alınmaz. Her geçen gün bitkinliğine şaşırarak ‘takı taluy takı müren‘ arıyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.