1970’li yılların başlangıcında BBC’de yayınlanacak bir skeç programı için ekip arayışına giren bir kanal görevlisinin dikkatini, ülkenin en prestijli iki okulunda okuyan bir grup genç çekti. Cambridge Üniversitesinde okuyan ve The Frost Report’ta yazarlık yapan Graham Chapman, John Cleese ve Eric Idle’ın yanı sıra, Oxford Üniversitesi’nde okuyup Do Just Adjust Your Set programında çalışan Michael Palin ve Terry Jones ile konuşuldu, anlaşıldı. John Cleese’in bir turnedeyken tanıştığı Terry Gilliam’ın da ekibe dâhil olmasıyla Monty Python ekibi kurulmuş oldu. BBC’de yayınlanacak şovlarına da “Monty Python’s Flying Circus” adını veren ekip, komedi dünyasını baştan aşağıya değiştireceklerinin farkında olmadan yayın hayatlarına başlamış oldular.

Kısa Kısa, tek atımlık bilgi topudur. Tam aradığınız yere rast gelirse tatmin edici, daha fazlası için biraz eksiktir. Şuradan kategoriyi kurcalayarak birbirinden farklı pek çok konuda içeriğe ulaşabilirsiniz.

Doğru kişilerin, doğru zamanda bir araya gelerek yaptıkları The Flying Circus, çok geçmeden İngiltere’nin en çok konuşulan işlerinden biri oldu. Yaptıkları skeçlerle komedi dünyasında deyim yerindeyse taş üstünde taş koymayan Monty Python ekibinin ünü çok geçmeden adadan taştı, dünyaya yayıldı. The Dead Parrot, Hell’s Grannies, The Spanish Inquisition, The Dirty Fork gibi efsanevi skeçleri bugün bile en çok beğenilen komedi ürünleriyken, Alman filozoflarına karşı Antik Yunan filozoflarına çift kale maç yaptırdıkları skeçler gibi internette gördüğünüz ama onlara ait olduğunu bilmediğiniz birçok komedi öğesinin de altında imzaları bulunur. Sadece komedi dünyasına değil; isimleriyle, en ünlü yazılım dillerinden biri olan Python’a da ilham olmuşlardır.

Televizyon dünyasında bu kadar ünlü işler yaptıktan sonra gözünüzü beyaz perdeye dikmemek ayıp olur tabii. Monty Python ekibi, ilk iki sezon yaptıkları skeçlerini toplayarak  “And Now For Something Completely Different” filmini izleyicilerin beğenisine sundu. Bundan dört yıl sonra Monty Python and The Holy Grail filmi ile birlikte komedi dünyasındaki en kült filmlerden birinin altına imza attılar ve kendilerinden sonra gelecek bütün komedi yapımlarını sonsuza kadar değiştirdiler.

Her ne kadar Monty Python’un bu yükselişi önlenemez görünse de ekibin içerisindeki fikir ayrılıkları yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. John Cleese’in, Flying Circus’un üçüncü sezonundan ardından “yeni ve orijinal bir şey kalmadığı” gerekçesiyle ekipten ayrılmasından sonra artık ekip yavaş yavaş çözülmeye başladı. Flying Circus ise beş mükemmel sezonun ardından 70’li yılların ortasında son buldu. Bundan sonra ekip üyeleri zaman zaman bir araya gelerek ortak işler yapmaya devam etse de çoğu kendi solo işlerine odaklandı. Ekipten Graham Chapman’ın 1989 yılında hayata gözleri yummasının ardından 2020 yılının Ocak ayında Terry Jones da arkadaşına katılarak aramızdan ayrıldı. Biz de bugün tekrardan onların yaptıkları şakaları hatırlayarak gülüyor, onların bizde bıraktığı anıları yâd ediyoruz.

Hoşça kalın güzel insanlar. Arthur’un şövalyeleri sizi hep korusun!

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

1 Comment

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.