Başlığı görünce, “Geekyapar neden komplo teorilerine merak saldı?” diye düşünmüş olabilirsiniz fakat bu yazıda sandığınız gibi; karanlıklar arkasından devletleri yöneten, parası neyse vererek ünlü şarkıcılardan kliplerinde piramit işaretini yapmasını isteyen, sağda solda duvarlara ismini yazan Illuminati’den bahsetmeyeceğiz. Bugün bahsedeceğimiz cemiyet bundan çok daha kaliteli.

Doctor Strange in the Multiverse of Madness filmi için yayınlanan ikinci fragmanda konuşulacak çok fazla konu vardı. Fakat muhtemelen bunlardan en önemlisi, adeta sesinden tanıdığımız Sir Patrick Stewart’ın MCU’ya dâhil olmasıydı. Her ne kadar Sir Patrick Stewart’ın canlandırdığı Profesör Charles Xavier‘i MCU’da görmemiz, mutanların eninde sonunda MCU’ya geleceğini müjdelese de bambaşka bir organizasyonun daha kapısını araladı. Biz de fragmanın araladığı bu kapıdan içeri giriyor ve tüm korkusuz gazeteciliğimizle soruyoruz: Illuminati nedir?

Kısa Kısa, tek atımlık bilgi topudur. Tam aradığınız yere rast gelirse tatmin edici, daha fazlası için biraz eksiktir. Şuradan kategoriyi kurcalayarak birbirinden farklı pek çok konuda içeriğe ulaşabilirsiniz.

Kree-Skrull savaşının ardından Tony Stark, yaşanılan bu felaketten canı sıkılmış bir şekilde otururken aklına bir fikir gelir. Dünya gezegenine potansiyel tehdit oluşturabilecek tehlikeler hakkında önceden bilgi toplanabilirse, Dünya’ya ve içerisinde yaşayanlara zarar verme fırsatı bulamadan bu tehlikelerin önüne geçilebileceğinin farkına varan Tony ve bu görüşünü paylaşacak insanları toplamaya karar verir. Tony Stark’ın çağrısıyla birlikte Wakanda’nın kralı T’challa, Fantastic Four’un lideri Reed Richards, Inhumanlar’ın kralı Black Bolt, X-Men’in kurucusu Charles Xavier, Atlantis’in kralı Namor ve son olarak Sorceror Supreme Doctor Strange bir araya gelir. Her biri dünyanın en güçlü topluluklarını temsil eden bu cemiyet aynı masa etrafında toplanarak Tony Stark’ın fikrini tartışmaya başlar.

Grubu bir araya getiren kişi olarak Tony Stark açılış konuşmasını yaparak, Dünya dışından gelen tehlikelerin, bir araya getirdiği bu sıra dışı grubun temsil ettiği toplulukları, caydırıcı birer güç olarak gördüğünü söyler ve kendilerinin de gerçekten bu şekilde davranmaları gerektiğini iddia eder. Namor, Reed Richards ve Doctor Strange başta olmak üzere organizasyonun diğer üyeleri ise; hâlihazırda bulunan süper kahraman topluluklarının bile kontrol edilmediğini, bu gruplarının kendi içerisinde çok fazla karanlık sır barındırdığını öne sürerek böyle bir girişimin başarısız olacağını savunurlar.

Fakat Reed Richards, bütün bu olumsuzluklara rağmen Tony’nin argümanının “tamamıyla” kötü bir fikir olmadığını savunur. Reed Richards, her biri güçlü bir topluluğu temsil eden bu grubun üyelerinin birbirleriyle bilgi paylaşımı yapması durumunda; ileride karşılaşacakları tehlikelerin çok daha erken önlenebileceğini kabul eder. Bu bakış açısını çok daha fazla benimseyen grubun, bir kişi hariç diğer üyeleri anlaşmaya varır. Namor, yapacakları toplantıların bir sır olarak saklanması koşulunu öne atarken, grup üyelerinin birbirinden bir şey saklamaması ya da birbirine ihanet etmemesi için, telepati yeteneğine sahip olan Xavier’in, grubun moderatörlüğünü üstlenmesine karar verilir. Böylece kendilerine Illuminati adını veren gizli cemiyet kurulmuş olur.

Tony’nin davetine icabet edip, fikirlerini dinleyen cemiyetin üylerinden biri olan Wakanda’nın kralı T’challa ise; süper kahramanların yönetimi ele geçirmesi ihtimalinin, dünyada yaşayan insanların en büyük korkularından biri olduğuna işaret eder ve yaptıkları bu toplantıyla, insanların korkularının yersiz olmadığını söyler. Diğer üyeler bu söylediklerine katılmasa da Black Panther, böyle bir organizasyonun içerisinde yer almayacağını söyler ve toplantıyı terk eder.

Illuminati hemen hemen dünyayı tehdit eden bütün tehlikelerin öncesinde toplanır ve içerisinde yaşadıkları gezegeni en az hasarla nasıl koruyacakları hakkında strateji oluştururlar. Beyonder, Thanos, Marvel Boy, Sentry gibi dünya dışı varlıkların kötücül emellerini engellemeye çalışan Illuminati ayrıca; İç Savaş gibi Dünya içerisindeki anlaşmazlıkları da çözmeye çalışır. Fakat bu konuda çok başarılı oldukları söylenemez. Özellikle Hulk’un, eninde sonunda Dünya gezeni için bir tehdit olacağını düşünüp, onu kimseye zarar veremeyeceği ıssız bir adaya gönderme kararını veren Illuminati, World War Hulk olayına sebep olarak dünyayı yıkımın eşiğine getirir. Ama bu başka bir Kısa Kısa’nın konusu.

Böylece Marvel evreninin en gizli organizasyonlarından biri olan IIluminati’nin nasıl kurulduğunu, amacının ne olduğunu ve kimlerden oluştuğunu anlatmış olduk. Gelecek Kısa Kısa’da anlatmamızı istediğiniz konuları yorumlara yazmanızı istiyor ve yararlı gibi görünen zararlı cemiyetlerden uzak durmanızı size tembih ederek hoşça kalın diyoruz.

Yazar

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.