Bizim zamanımızda böyle miydi’ler ile boomerlar bizi anlamıyorlar’ın kesişim noktasında bir nesil çatışması yatıyor. Bu çatışmanın mağduru olduğunu düşünüyorsanız ya da devamlı olarak önceki nesiller sebebiyle ilerlemenize engel olunduğu kanaatinde iseniz yalnız değilsiniz; her nesil bunu kendinden bir önceki nesille yaşıyor.

KısaKısa, tek atımlık bilgi topudur. Tam aradığınız yere rast gelirse tatmin edici, daha fazlası için biraz eksiktir. Şuradan kategoriyi kurcalayarak birbirinden farklı pek çok konuda içeriğe ulaşabilirsiniz.

Kanıt isterseniz, bir tanesi için ünlü sosyolog Robert Merton’a kulak verebiliriz: Sistem tamamıyla adaletli veya tamamıyla haksız değildir. İlkini yaşlılar, ikincisini ise gençler düşünür. Fakat her ikisi de yanlıştır.

İşler, yeni nesiller için, her zaman iyiye gitmez ama her zaman da kötüye gitmez. Bu nesil çatışmasının hangi tarafında olursanız olun, karşı tarafın da haklı olduğu kısımlar bulunacağını mutlaka düşünmek gerekir. Aslında, hemen her çatışma için bunu söylemek de mümkün değil mi?

Çünkü bireysel olarak ne mutlak bir böyle yapmam gerekiyorculuğa tabiidir insanlar ne de sınırsız bir seçim özgürlüğüne sahiptir. İkisi birbiriyle çelişiyor gibi gözükebilir ama çatışmalar olmadan, ilerleme şart değil fakat değişme, mümkün olmayacaktır.

Yazar

Editör-in-çiif. Hayvan dostu, çokça yalnız; ismiyle müsemma ama çoğunlukla zararsız. İyi tavsiye verir, geç olana dek ciddiye alınmaz. Her geçen gün bitkinliğine şaşırarak ‘takı taluy takı müren‘ arıyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.