Kışın ne yapılır? Soğuğu bol şehirde yaşayanlar bunu iyi bilirler. Eğer sayfiye bir yerde yaşıyorsanız, veya kışı sert geçmeyen bir yerde ikamet etmekteyseniz kuvvetle muhtemel ağırlığı soğuk yerlerde yapan insanların nasıl bir meşkale bulduklarını çok anlayamıyorsunuzdur. Durum buysa, bizim paragrafın girişindeki soruyu kendinize çokça sormuş olmanız gerek: Kışın ne yapılır? Nasıl vakit geçer yani?

Biz söyleyelim, kışın yapılacak iyi iki aktivite vardır: Sıcak bir evde arkadaşlarla toplaşıp şiddete meyilli insanların psikolojik yapılarından komikli YouTube videolarına kadar uzanan bir cephede kaliteli muhabbet etmek; veya sıcak bir evde yalnız başınıza oturup; elinize sıcak bir bardak çay, çikolata ya da kahve alıp; güzel bir kitap okumak, iyi bir film izlemek, müptelası edecek bir diziye başlamaktır. Biz bu iki durum için de bir adet playlist yapalım dedik.

Listemiz ekseriyetle yavaş tempolu ve akustik parçalardan oluşmakta. Ancak, bunları seçerken bir yandan da mutsuz edici olmamalarına dikkat ettik. Zira akustik gitar ve yavaş tempo çok rahat bir biçimde “hayatımdaki her şeyi sorgulamalıyım” kafasına da gelebilirdi; ve kış gediklileri iyi bilirler, bu mevsimde öyle bir topa girilirse sabahına çıkılmaz. Biz daha ziyade sizi kışın yavaşlığına oturtacak, ruhunuzu yavaşlatacak; ama soldurmayacak şarkıları aradık.

Bunun sonucunda da şu 13 şarkı çıktı ortaya. Her zamanki gibi playlist’imize gebe şarkıyı en başa koyduk, bu enstantanede o şarkı Fleet Foxes‘ın Tiger Mountain Peasant Song‘u oldu. Onu çok çabuk bir biçimde Perfume Genius ve elbette Bon Iver takip etti. Gerisi de çorap söküğü gibi geldi zaten. Buyurun efendim, en güzel kış arkadaş toplaşmalarında, en güzel kışın battaniye altında nefes altı muhabbetlere, kalorifer dibi kitap okumalara katık edin. İyi dinlemeler!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.