Bazen biz sinemaseverler olarak o kadar küçük şeylerin muhabbetlerini yapıyoruz ki odadaki koskocaman fili göremiyoruz. Her sene dikkatimizden illaki kaçan bir film vizyona çıkıyor ve hepimizin ayıbını yüzüne vururcasına mükemmel oluyor. Benim için bu ayıp birkaç senedir Kingsman idi. Bu hafta ise Knives Out filminin son fragmanı çıktı ve kendisini görmezden geldiğim için ne kadar büyük bir ayıp yaptığımı gösterdi.

Fragmanı izlemeden önce hemen söyleyelim; filmin yönetmeni Rian Johnson eğer filmden çok daha büyük keyif almak istiyorsanız bu son fragmanı izlemeyin dedi. Yine de eğer kendisine güvenmeyip izlemek isterseniz fragmanımız şöyle, izleyin hemen konuşalım.

Hikâyemiz aslında çok klasik bir dedektiflik hikâyesi ama güzelliği de oradan geliyor. Harlan Thrombey adındaki bir suç romanı yazarı 85. doğum gününde ölü bulunur. Bütün ailesi onun intihar ettiğini düşünse de soruşturmayı yürüten dedektif Benoit Blanc bu ihtimalin tam tersini savunur. Yazarın bir cinayete kurban gittiğini düşünen dedektif, evdeki bütün aile üyelerini sorgulamaya başlar. Böylece bütün ev bir olay yerine, içindeki herkes ise şüpheliye döner.

Böyle bir hikâyeyi daha önce kitaplardan, filmlerden, masa üstü ya da bilgisayar oyunlarından mutlaka duymuşsunuzdur. Ama bazı hikâyeler vardır hani, kaliteli işlendikten sonra kaç kere izlerseniz izleyin zevkli gelir. Bana kalırsa bir evin içerisindeki dedektif ve katil kim oyunu da bu hikâyelerden. Daha fragmanı izler izlemez bu hikâyenin gelişini gördüm ve bütün fragmanı yüzümde büyük bir tebessümle izledim. Fragmanın sonunda bilet paramı ayırdığımı da söylememe gerek yoktur sanırım.

KO_cast - 04703.dng

Filmin hikâyesi bir yana, oyuncu kadrosu insanın içinin bir hoş olmasına neden oluyor. Başrolünde James Bond’umuz Daniel Craig olan filmde, biricik Kaptan Amerika’mız Chris Evans, iki Oscar adayı Michael Shannon, 13 Reason Why dizisiyle yıldızı parlayan Katherine Langford, IT filminin genç oyuncusu Jaeden Lieberher ve son olarak Blade Runner filminden hatırlayacağınız Ana de Armas bulunuyor. Filmin bana göre tek iki kere düşünmeme neden olacak yanı, yönetmen koltuğunda Star Wars: The Last Jedi filminin yönetmenliğini yapan adam Rian Johnson’ın oturması. Sana güvenmek istiyorum Rian, umarım bunu da elimden almazsın.

27 Kasım’da çıkacak filmin eleştirileri ise inanılmaz derecede olumlu gözüküyor. Rotten Tomatoes’un altmış eleştirmeninden %98 gibi yüksek bir puan alan film, Metacritic’ten de şimdiye kadar film hakkında yorum yapan on sekiz eleştirmeninden sadece bir tanesinin olumsuz puanı ile %83 notunu almış.

Birkaç gün önce yayınlanan fragmanla beraber Knives Out filmini keşfetmem sanki pantolonumun cebinde unuttuğum yirmi liramı bulmak gibi geldi. O kadar hazırlıksız yakalandım bu mutluluğa. Siz ne diyorsunuz sevgili geekler; Knives Out, 2019 yılının en çok sevdiğimiz filmleri listesine son dakikada adını yazdırır mı?

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.