Bu seneki listemizde 3 farklı Noel Baba örneği içeren korku temalı 3 yılbaşı filmi ile geliyoruz.

Gelenekselleşen, yeni yıla girerken izlenecek filmler listemize hoş geldiniz. Bundan önce iki adet listemiz bulunuyor. O gün geldiğinde; televizyonda, arkada film açma olayını bizde ritüel haline getiren, defalarca izlediğimiz eserlerden oluşan filmleri ve çizgi filmleri içeren ilk listemiz için şuraya ve ailenizle izleyebileceğiniz filmlerden oluşan liste için şuraya tıklayabilirsiniz. Bu sefer biraz daha farklı bir şey yapıyoruz ve korku temalı 3 yılbaşı filmi için toplanıyoruz. Üçünün de ortak noktası; alışılagelmişin dışında bir Noel Baba konseptine kaynaklık etmesi.

Korku temalı 3 yılbaşı filmi
Korku temalı 3 yılbaşı filmi

Karla kaplı sokakların içimizi ısıttığı, ışıklarla süslenmiş ağaçların ve duvarların gözümüzü aldığı filmlerin yeri ayrı ama yeni yıla daha karanlık bir tonda giriyoruz. Listedeki filmlerin hiçbiri Black Christmas gibi gece uykunuzu kaçıracak filmler değil ama her biri de korku ögelerini barındırıyor. Zaten dönüp baktığımızda hırsızların ev istilasına giriştiği Home Alone da bayram arefesindeki insanların hırstan neredeyse zombileştiği Jingle All the Way de korku/gerilim filmi olarak baştan çekilmeye gayet müsait hikâyeler. E tabii bir de devasa iş merkezindeki herkesin terörize edildiği Die Hard ve her zamanki gibi beladan kurtulmayan Gotham’ın, Tim Burton gotikliğinde Batman Returns gibi örnekler de var.

Elimizdeki listedeki örnekler, kağıt üzerinde korkulu yanları olmakla birlikte, genellikle ele alınan konseptin karikatürize edildiği ve komedi unsurlarının es geçilmediği filmlerden oluşuyor. Hazırsanız kötü Noel Baba ile başlıyoruz.

Krampus

Bildiğiniz Noel Baba’nın, şeytani anti ikizi olarak var olan Krampus, Avrupa merkezli anlatılara dayanan mitolojik bir karakter. Almanca pençe anlamına gelen kelimenin köküne dayandığı rivayet edilen Krampus, ilk bakışta; biraz keçiyi andırmakla birlikte şeytani bir canavar. Karşılaştığınızda, tonton Noel Baba’nın verdiği huzuru vermeyeceği kesin ve hediye olarak da zulüm, korku ve ceza vaat ediyor.

Öncelikle elimizde 2015 yapımı, korku-komedi türünde bir b movie var ama oyuncu kadrosu hiç de öyleymiş gibi hissettirmiyor. Başrollerinde Adam Scott, Toni Collette ve David Koechner olan filmde; küçük Max ve ailesinin de olduğu, aynı Home Alone’daki gibi; akrabalar arasındaki tansiyonun dinmediği bir noel yemeğinde kırılma yaşanıyor. Noel’e ve özellikle Noel Baba’ya olan inancını kaybeden Max, Noel Baba’ya yazdığı mektubu yırtıp atıyor ve gecenin ilerleyen saatlerinde meydana gelen kar fırtınasıyla herkes olduğu yerde mahsur kalırken, Krampus da noel ruhunu kaybedenleri cezalandırmak için geliyor. Siz de Afacan Louie’nin Wisconsin Kar Canavarı bölümünün, live-action korku versiyonunu izlemiş gibi oluyorsunuz.

Violent Night

Kötü Noel Baba’dan sonra alkolik, bıkkın, biraz da çirkin Noel Baba’ya geçiş yapıyoruz. Yıllarca yaptığı işten bunalan Noel Baba, artık kendine bir anlam bulamazken; içerde yatan servet için paralı askerler tarafından kuşatılan ve içerdeki aile de dahil neredeyse herkesin yalancı olduğu bir eve giriyor. Ailesini kurtarmak için Noel Baba’dan yardım isteyen Trudy, bir yandan zekasıyla evdeki paralı askerlere –yine- Home Alone tarzı tuzaklar kurarken bir yandan da Noel Baba, yaramazlar listesindekileri teker teker harcamaya başlıyor.
Doğrudan filmin adından anlaşıldığı gibi film, vahşi ölüm sahneleri barındırıyor ve sizi John Wick’e dönüşen bir Noel Baba’yla tanıştırıyor. Daha geçen sene çıkan bu filmde; John Leguizamo iyi bir Scrooge rolü kesiyor ve David Harbour da gerçekten muazzam bir Noel Baba oluyor.

A Christmas Horror Story

Üçüncü filmde de Krampus ile Noel Baba’nın savaşına tanık oluyoruz. Noel Baba’yı George Buza canlandırıyor. Film, birbiriyle tam olarak kesişmeyen ama aynı zaman diliminde geçen dört hikâyeden oluşuyor. Bu hikâyelerde sırayla; anne, baba ve çocuktan oluşan bir aile, noel ağacı almak için çıktıkları yolculuktan, beraberlerinde bir lanetle birlikte dönüyor. Bir cinayet belgeseli çekmeye girişen gençler, gizlice girip çekim yapmayı planladıkları lisede hiç beklemedikleri bir belaya bulaşıyor. Gönülsüzce yapılan bir akraba ziyareti beklenmedik bir büyülü nesnenin açığa çıkmasına sebep oluyor ve son olarak; yardımcı elf’lerin saldırısına uğrayan Noel Baba, asıl düşmanı Krampus’la savaşa giriyor.

Filmin güzel yanı; birbirinden bağımsız gibi görünen bu olaylar silsilesi yaşanırken; zamanın Kaptan Kirk’ü William Shatner’ın, tüm karizmasıyla canlandırdığı; alkolik DJ; Dangerous Dan’in, bir yandan hikâyeler arasındaki geçişleri sağlayıp bir yandan da tüm filme ruh katıyor.

Eğer A Christmas Horror Story ve Violent Night’ı bu gece arka arkaya izleyecek olursanız X-Men Animated Series’in Beast’ini seslendiren George Buza’nın ve David Harbour’un, Noel Baba olmak dışında da birbirlerine ne kadar benzediğine bir miktar şaşırabilirsiniz. Bununla birlikte George Buza da harika bir Noel Baba tasviriyle karşımıza çıkıyor ve kendi filmindeki diğer üç hikâyenin karakterleri gibi hayatta kalma çabası veriyor. Bayağı bildiğiniz Noel Baba, canını kurtarmaya çalışıyor!

Krampus filmiyle aynı senede çıkan A Christmas Horror Story, aynı onun gibi bir b movie olma yolunda giderken, antoloji şeklindeki anlatımıyla bir yandan Twilight Zone, bir yandan Tales From the Crypt gibi dizilerin noel özel bölümlerini andırıyor.

Nerden sebep bilmiyoruz ama bu sene odağımıza Noel Baba’yı almış bulunuyoruz. Eğer önümüzdeki yıl da Dumbledore, püfürüyle bütün ışıkları toplamış gibi geçerse gelecek yılın korku temalı 3 yılbaşı filmi hangi konseptte olsun sorusu için sizden yorum bekliyoruz. Şimdiden iyi yıllar.

Author

Sabah kuşağı çizgi filmleri müdavimi.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.