Palyaçoların görüntüsü artık neşeden ziyade korku ve endişe hissi yaratıyor insanların içinde. Bunun en büyük suçlusu yazdığı It kitabıyla Stephen King olsa gerek. Kitabın 1986’da basımı ve patlaması sonrası bu yolda daha bir çok suç ortağı da eklendi Stephen King’in yanına bu arada! Bir çok yapım palyaçoları tedirgin edici biçimde kullanıp tasvir ettiler. Hepimizi o yüz boyalarının altında kötü şeylerin beklediği hissine sürüklediler… Ama ne yapabilirdik ki? Stephen King ve suç ortakları sağ olsun artık çocuktan yaşlıya pek kimse palyaçoları neşelendirici bulmuyor, bulamıyor.

Stephen King’in It‘le işlediği suçun yardakçısı ve yayıcısı kitabın aynı adla uyarlandığı mini-dizi oldu elbette. Kitabın ve dizinin konusunu beraber ele almak gerekirse, O (It); Derry şehrinin kuruluşundan bu yana şehirde yaşayan ve göründüğü insanın korktuğu şeye bürünen bir yaratıktır. Palyaçolardan korkan bir lidere sahip, kendilerine Kaybedenle Kulübü diyen bir grup çocuk O‘nu avlarlar ve öldürdüklerine inanırlar. Fakat yıllar sonra O‘nun yaşadığını fark edip dağıldıkları şehre geri dönerler.

pennywise-ew-00054120_612x380
Peki biz 30 yıllık kitabı ve 25 yıllık filmi neden anıyoruz durduk yere? Çünkü suçlu olay mahalline geri dönüyor. It önümüzdeki yıl film oluyor! Filmin yönetmenliğini bir başka korku filmi Mama’nın yönetmeni Andres Muscihetti yapacak. It rolünde de -bence role yüz yapısıyla karaktere çok yakışan- Bill Skarsgard var. Filmin yayın tarihine ortalama bir yıl varken bizim size bu yapımı hatırlatma sebebimiz de çekimlerin bugün resmi olarak bitmiş olması.

It’in yeniden yapımı hakkında çok uzun süredir iddialar, aday yönetmenler, oyuncular gelip geçti gündemimizden. Bugün çekimi biten film için de önceki çabala gibi içinin boş olduğu söyleniyordu. Ancak film çoktan çekilip post-prodüksiyon aşamasına girdiyse bu sefer yeni bir It izleyeceğimiz kesinleşmiş demektir. Kitabın hak ettiği tonda ve prodüksiyonda izleyecek gibiyiz bu sefer It’i. Paylaşılan görüntülerden, kitaplara detaylarıyla sadık kalındığı anlaşılıyor. Bu bizi heyecanlandırmaya yetiyor. Anlaşılan bir süre daha kırmızı burunlu maskotlar ödümüzü patlatmaya devam edecek.

Author

Lord olmak için yola çıkan gariban geek kendini bir anda yazar olarak buldu. Geek kültürüyle küçük şakalaşmalarını, sinemayla flörtlerini yazıya dökmek için burada. Muhitte Geek_Lord olarak bulabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.