Bir filmin başarısı, çoğu zaman sübjektif bir konudur. Ödüller alan, herkes tarafından övüldükçe övülen bir filmin başarısını saatlerce tartışabiliriz. Fakat filmler için tartışmaya kapalı bir başarı çeşidi varsa o da tabii ki gişe başarısıdır. Eleştirmenler ne kadar gömerse gömsün şu anda yapımcılara göre dünyanın en iyi filmleri süper kahraman filmleridir. “En Fazla Gişe Yapan Film” unvanını almak Avatar ve End Game’in yaptığı yarış ise artık dillere destan olmak üzere. Her ne kadar End Game bu unvanı Avatar’dan alsa da geçtiğimiz günlerde unvan, bir kez daha el değiştirdi ve taht yeniden Avatar’ın eline geçti.

Şimdi bu nasıl oldu diye soracaksınız ki buna da yerden göğe kadar hakkınız var. Hemen olayları en başından anlatalım. Bildiğiniz gibi Avatar filmi 2009 yılında gösterime girip büyük başarılara imza atmış ve çok kısa bir sürede “En Fazla Gişe Yapan Film” unvanını ele geçirmişti. Bu filmden tam on yıl sonra çıkan End Game ise büyük bir başarı elde ederek kimsenin yapamadığını yapmış, Avatar’ın on yıllık krallığına bir son vermişti. Fakat Avatar’ın yapımcıları bu yenilgiyi kabul etmemiş ve Avatar’ı bir kez daha vizyona sokma kararı almıştı. Bu kararları da olumlu sonuç verdi ve yeniden vizyona giren Avatar, toplam gişesini 2,798,579,794 Dolar‘a çıkardı ve 2,797,501,328 Dolar‘lık gişesi ile End Game’i geçerek yeniden “En Fazla Gişe Yapan Film” unvanını tekrar ele geçirdi. End Game’in, Avatar’ı geçmesi üzerine bir tebrik mesajı atan James Cameron’a bu sefer, Russo Biraderler ve Marvel, Twitter üzerinden oldukça güzel birer kutlama mesajı gönderdiler. Bizim de tabii içimiz ısındı bu karşılıklı jestlere.

 Peki, bundan sonra ne olacak? Muhtemelen salgın bittikten ve sinema salonları açıldıktan sonra Disney, bir kez daha End Game’i vizyona sokacak ve unvanı bir de End Game ile ele geçirmeye çalışacak. Muhtemelen de geçirecek. Fakat işte bu “yeniden vizyona sokma” hamleleri ne kadar doğru onu sorguluyor insan. Yani 2009’daki filmi gördük, izledik, dünyanın en fazla gişe yapan film olma başarısını da kutladık. Bu aç gözlülük neden şimdi? Bundan sonra böyle her sene bir Avatar bir End Game’in yeniden vizyona girmesini mi göreceğiz? Gerçekten çok saçma geliyor ama para böyle bir şey, ne desek boş.

Siz ne düşünüyorsunuz sevgili geekler Avatar’ın yeniden “En Fazla Gişe Yapan Film” olması hakkında? Sizce de biraz hile yapmak gibi değil mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.