Oyun dünyasında son zamanlarda gittikçe artan oyun fiyatları, donanımların ve konsolların pahalılaşması, son günlerdeki malum Geforce Now olaylarıyla; streaming sistemiyle oyun oynama ümidimizin de ufak ufak sönmesiyle ”Ne yapacak bu oyuncular?” diyip duruyoruz. Durum böyle olunca da, insanın alternatif sistemleri kucaklayası geliyor. Eh, şu an itibariyle en cazip alternatiflerden biri de Game Pass olsa gerek. İşte bu cazip sistemi daha da cazip hale getirecek bir olay yaşandı: Microsoft, Bethesda’yı satın aldı ve pek çok oyun birden Game Pass’e eklendi!

Microsoft ile Bethesda’nın ortaklık ilişkileri bir süredir devam etmekteydi zaten ama son gelişmelerle artık tamamen Microsoft çatısı altında toplandılar. Bethesda, Microsoft tarafından satın alındı ve bekleneceği üzere Bethesda oyunları da Game Pass kütüphanesine dahil edildi. Tabii ki bu eklenen oyunların arasından hiç oynamadıklarınız yok denecek kadar azdır muhtemelen. Ancak bir düşünsenize, bir aylık Game Pass aboneliği satın alıyorsunuz ve yüzlerce oyunun yanında Bethesda’nın en büyük oyunlarını da -en azından önemli bir kısmını- cebinizde bulunduruyorsunuz. Bence bu oldukça güzel bir gelişme, ne de olsa günün sonunda oyuncu faydalanıyor. Ayrıca yapılan açıklamalara göre; Bethesda tarafından Game Pass’e yeni oyunlar gelmeye devam edecek. Hatta Starfield gibi gelecekte çıkacak oyunların da Game Pass’e eklenmesi söz konusu. Ne de olsa Bethesda artık bir Microsoft stüdyosu.

Bugün itibariyle hem Xbox hem de PC tarafında Game Pass üyesiyseniz bu oyunlara erişebiliyorsunuz. Sadece Fallout: New Vegas ve Elder Scrolls Online’a Xbox Game Pass özelinde erişim mümkün. Onun dışında geriye kalan 18 oyunu hem Xbox hem PC Game Pass üzerinden oynayabiliyorsunuz. Açıkçası Elder Scrolls, Fallout, Doom, Wolfenstein ve Dishonored gibi önemli serilerin Game Pass’e eklenmiş olması kulağa hoş geliyor. Belki zamanında hepsine bakamamış, bazılarını kaçırmışsınızdır. Belki de biraz nostalji yaşamak istiyorsunuzdur ve açıp eski Doom serilerini oynamak istemişsinizdir. İşte şu an tam öyle bir an. Ben özellikle Morrowind ve Oblivion’a bir göz atmayı düşünüyorum doğrusu.

Siz bu yeni gelişmeyle ilgili neler düşünüyorsunuz, Game Pass’e eklenen Bethesda oyunlarından hangilerini oynayasınız geldi?

Author

tasarımcı, fotoğrafçı, oyuncu, teknolojisever, soundtrack delisi. her türlü online mecradan ulaşmak için: @mfurkanakyuz

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.