Cannes Film Festivali‘nin çok garip bir huyu var, dünya üzerinde başka herhangi bir film organizasyonu tarafından paylaşılıyor mu bilmiyorum. Cannes’a giden filmler, hep yönetmenleri, aktörleri ve yapımcılarıyla birlikte gittiği için; izleyicilerin de aralarında oldukları için, seyredenler bu fırsattan istifade adeta bir tiyatro oyunuymuş gibi geri bildirim veriyorlar sinemacılara. Bunu da bu arada, iki şekilde yapıyorlar: süresiyle ölçülen bir ayakta alkışlama, ya da umarsızca yuhalama.

Duyduğumuz kadarıyla, Twilight serisi ve akabinde gelen kısa “Twilight’taki Bella vari karakterleri oynama” döneminden sonra; donuk, soğuk ve mesafeli oyunculuk tarzının donuk, soğuk ve mesafeli Avrupa sinemasına çok uygun olduğunu fark edip yakanın öteki tarafında sanatını icra etmeye başlayan Kristen Stewart‘ın yeni filmi, bu yuhalananların arasında. Filmi ayakta alkışlayanların da olduğu söyleniyor… Ama ekseriyetle de yuhalanmış işte.

Peki neden? Orasını filmi izlemeden söylemek elbette güç, ama çok garip bir film olduğu fragmandan dahi anlaşılıyor. Personal Shopper, bir hayalet hikayesi. Ama bir yandan da, çok şahsi bir kaybı, o kaybın yasını ele alıyor. Kristen Stewart bir stil danışmanı, filmin adı da buradan geliyor zaten. İşinden nefret ediyor, ama Paris’te olmak adına katlanıyor. Paris’te olmak istemesinin sebebi de, ikiz kardeşinin burada ölmüş olması.

Stewart ve kardeşi, bir anlaşma yapmışlar. Hangisi önce ölürse, diğerine bir işaret yollayacakmış. Stewart da o işareti bekliyor işte, Ve, yani, filmin bir hayalet hikayesi olduğunu söylediğimizden, işaretin gelip gelmediği konusunda bir muamma yaşanmıyordur diye tahmin ediyorum. Burada geriye kalan ve netleştirilmesi gereken tek şey, filmin bu işareti kelime anlamıyla mı alacağı, yoksa mecazen mi işleyeceği? Oraları hakikaten ilginç. Bir yandan kayıp, yas anlatırken, bir yandan da germeye çalışacaksa film, çok acayip bir kombinasyon olabilir. Bilemedik açıkçası, Cannes’ın yüksek standardı dolayısıyla yuhalanması çok da mühim değil. Siz izleyin, siz söyleyin, ekranı yuhalayasınız geldi mi fragmandan sonra?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.