2006’da vizyona girip, neredeyse hemen hemen herkesin lügatına “küresel ısınma” terimini bir daha ayrılmayacak kadar net bir biçimde sokan An Inconvenient Truth’a bir devam filmi geliyor. Üstelik yapımcılarının The Hollywood Reporter’a verdiği röpörtaja göre, bu devam filmine şu sıralar ilkinden daha da fazla ihtiyaç duyuluyor.

An Inconvenient Truth-SM

Hatırlayacaksınız, eski Amerikan başkan yardımcısı Al Gore’un anlatımıyla şenlenen video, pek çoğumuz için küresel ısınma mefhumuna gözümüzü açan şeydi. Başlıktaki “uygunsuz gerçek”, küresel ısınma gibi bir problemin varlığını kabul etmiyor oluşumuzdu. Şimdi yapımcısı Lawrence Bender’ın yorumuna göre yeni uygunsuz gerçeğimiz, bu konuyla ilgili katı herhangi bir adım atmamış oluşumuz. Diğer yapımcı, Laurie David şöyle diyor:

“O filmde gerçekleşeceğini söylediğimiz her şey gerçekleşti. Filmi yaptığımız sırada sadece Katrina fırtınası vardı, şimdi neredeyse her iki haftada bir ekstrem hava olayları vuku buluyor. Güncelleme geçilmesi gerekiyor ve güncellemenin inanılmaz ve şoke edici olması lazım.”

Peki o filmin ve genel olarak küresel ısınma davasının bir çehre kazanmasını sağlayan Al Gore’un fikirleri ne yönde? Kendisi bu durumla ilgili yakınlarda bir beyan yapmamış fakat Slashfilm’in bulup çıkarttığı bir 2008 demecinde durumun daha kötüye gittiğinin ve bunun da konuşulması gerektiğinin altını çizmişliği var. Yani bu devam filmi konusunda ciddi düşünülmeye başlandığında Gore’un da projeye evet diyeceği kesin gibi gözüküyor.

Bakalım, An Inconvenient Truth zamanında çok sükse yapmış, bir belgeselin nadiren ulaşabileceği bir gişe rakamına ulaşmış, hatta iki Oscar ödülü kapmış, anlatıcısı Al Gore’un da bir Nobel Barış Ödülü almasına sebebiyet vermişti. David ve Gore’un dedikleri doğru, durum daha da kötüledi. Bu yeni uygunsuz gerçeği ne zaman suratımıza vuracaklar göreceğiz.

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.