Kurt Cobain üzerine çok yazıldı, çizildi. Nasıl yazılmasın ki? Rock müzik tarihinin en ikonik figürlerinden biriydi adam. Bir anda çıkıp, etrafındaki her şeyin çehresini değiştirmişti. Ölesiye karizmatikti, dayanılmaz bir çekiciliği vardı, güzel müzik yapıyordu ve kendi neslinin sesi olmak gibi çok az kişiye nasip olan bir onura sahipti. O dönemdeki gençlerin düşündüğünü büyük bir ustalıkla bağırıyordu mikrofona, akıtıyordu gitara…

Onu daha da ikonik kılan, kişiliğiydi aslında. Kim olduğuydu. Kurt Cobain acı çeken bir dahi gibi geliyordu herkese zaten; sadece ne kadar acı çektiğini kimse kestiremiyordu. Ünü, şanı, şöhreti kaldıramamıştı; spot ışıklarının üzerinde olmasıyla mücadele ediyor gibi gözüküyordu. En sonunda intihar etti ve 27’ler kulübüne yazdırdı adını. Daha 30’unu göremeden fişi çeken, dünyanın ağırlığını sırtlayamayacak kadar hassas ruhların dahil olduğu o lanet kulübe.

Bu yüzden de işte Kurt Cobain hakkında çok şey yazıldı ve çizildi, ama emin olun, Kurt Cobain: Montage of Heck gibisi hiç dile getirilmedi.  Yönetmen Brett Morgen’ın hazırladığı belgesel; Nirvana frontman’inin hayatına hiç kimsenin olmadığı kadar derin bir erişim sunulmuş Morgen’a. Aşağıda koyduğumuz fragmanı izleyince dahi bunu anlıyorsunuz. Aile videoları, özel mektuplar, yazışmalar; Courtney Love’ın da, Nirvana üyelerinin de desteği… İlk defa dört bir yandan tasvip edilmiş, onaylanılmış bir eser geliyor Cobain’in hayatıyla ilgili.

Seattle’ı efsanenin Aberdeen, WA’dan dünyanın zirvesine olan yolculuğunu anlatmayı hedefleyen film çok da ilginç bir noktaya değineceğe benziyor. Morgen Cobain’in dikkati sevdiği, ilgiyi sevdiği; ama bunun getirdiği ün ve şöhretle mücadele edemediği tespitini yapmış ve bunun üzerine konuşmak istiyor. Geçen Ocak ayında Sundance festivalinde gala yapan belgesel, birkaç festivalde turladıktan sonra 4 Mayıs’ta HBO’da yayınlanacak. Avrupa’nın birkaç noktasında ise vizyon görmesi planlanıyor. Ülkemizdeki durumuyla ilgili bir bilgi yok; ama umarız bir şekilde vizyona girer. Fragman şahane gözüküyor zira.

Buyurun!

https://www.youtube.com/watch?v=_IBWbpJdRMQ

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.