Herkese merhabalar! Bu sitede bir League of Legends turnuva yorumları eksikmiş diye duydum, geldim! Hazır Şampiyonluk Ligi başlamış, biz de siftahımız öyle yapalım değil mi? Yaz Mevsimi gerçekten güzel maçlarla başladı ve 2. hafta 2. gün maçları henüz sona ermiş bulunuyor. Şimdi bakalım neler olmuş!

şampl

1. Atlas – Beşiktaş

Şampiyonluk Ligi Yaz Mevsimi maçları 2. hafta 2. gününde ilk maç Atlas ve BJK arasındaydı. Ligin en güçlü takımlarından olan BJK karşısında sürekli farklı taktikler denendiğini biliyoruz. Fakat maçın ilerleyen dakikalarında bu taktikler kendini kar topu efektlerine bırakmak yerine, BJK’nin sakin oyunuyla rakibinin hatasını yakalayıp, oyunu leyhlerine çevirmesiyle son buluyor. Atlas – BJK maçında da görebileceğimiz üzere Thaldrin Türkiye Ligi’nin Dyrus’u olma yolunda. Sürekli kamplanarak üzerinde baskı kurulması geri düşmesine neden oluyor.

Fakat BJK karşısındaki takımların kaçırdığı şey, orta koridorlarının oyun sonunda ne kadar güçlü hale geldiği. Kendi başına bırakılan bir orta koridor, bedavadan minyon ve beraberinde eşya anlamına geliyor. Bu oyunda da kendi başına bırakılan bir Cassiopeia’nın güçlenip, takım savaşlarını BJK lehine çevirmesini izledik. Yanlış alınan pozisyonlar sonrası verilen savaşlar oyun sonuna doğru BJK’nin hem ejderha, hem kule bazında öne geçmesine neden oldu. Altın bakımından da avantajı ellerinde tutan BJK, rakip takımın ufak hatalarını değerlendirip takım savaşlarından önde ayrılmayı başardı.

BJK: Gnar, Rek’Sai, Cassiopeia, Lucian, Bard
Atlas: Maokai, Hecarim, Azir, Sivir, Thresh
Skor: BJK 19 – 10 Atlas

 

2. NumberOne eSports – Oyun Hizmetleri

Günün ikinci maçı NR1 ve OHM arasında gerçekleşti. Bildiğimiz gibi HWA ile yollarını ayıran Wristcutter, orta koridor oyuncusu olarak NR1’da oynamaya başladı. Yanı sıra Kış Mevsimi’nde aldığı cezadan ötürü takımı ile oynayamayan Stansfield, cezasının bitmesi ile beraber nişancı rolüne geri döndü. Birbirlerine alışma sürecinde olan NR1 için ise Wristcutter’ın agresif oyununun takıma yansıdığını söyleyebiliriz. Karşılarında Lig üçüncüsü ve birbiriyle daha koordine bir takım varken böylesine agresif oyunlar sergilemek, koridordan geride çıkmalarına neden oldu.

Bu oyunda da alt koridordan başlayan bir kar topu efekti gördük. Takım kompoziyonunu nişancı korumak üzerine kuran OHM, NR1’ın kurduğu tank metası takımını adeta yerle bir etti. Alt koridorda Lucian – Janna ikilisinin harikulade oyununa karşı aradığı skoru bulamayan NR1, orta koridorda da Cassiopeia’yı geriye düşürmeyi başaramadı. Çaldırdıkları ejderhayı saymazsak, NR1’ın hatasını değerlendirip baron önünde aldıkları savaşla ejderha ve baron sayısında öne geçen OHM, savaşların çoğundan galip ayrılmayı başardı. Açtıkları ilk inhibitörün ardından takım halinde ittirdikleri koridorlar ise ne kadar temkinli oynadıklarının kanıtı gibiydi ve bu da galibiyeti getirdi. Ligin yeni parlayan yıldızlarından biri diyebileceğimiz OHM, böyle takım oyunları ile devam ederse ilk üçteki yerini koruyacaktır.

NR1: Maokai, Gragas, LeBlanc, Jinx, Nautilus
OHM: Lulu, Rek’Sai, Cassiopeia, Lucian, Janna
Skor: OHM 27 – 14 NR

 

3. CREW – Team Turquality

Günün üçüncü maçı Crew ve TT arasında oynandı. Üst koridor oyuncusu LongB‘nin üç maç cezalı olmasından dolayı yerine Xyraz geçti. Oyun başında iki takımın da alt ve üst koridor değişimini tercih ettiğini gördük. Oyunun ilk dakikaları, yerinde baskınları ve takım oyunu ile 3-0 önde olan TT, bir ejderha savaşı ile geri düştü. Oyun ortalarında aldıkları skorların ardından orta koridorda vakit kaybetmeleri, Crew’ün bu hatayı değerlendirebilmesine yol açtı ve TT, iki skor vererek biraz daha geri düştü. TT ihtiyacı olan tank şampiyonunu Vayne ve Xerath’a karşı Mundo ile sağlayamadı ve takım savaşlarından sürekli geride çıkan taraf oldu. Ardından Crew global görevler ve kuleleri de zorlanmadan alarak altın farkını kolayca açtı. Takım halinde tüm inhibitör kulelerini almayı başaran Crew, oyunu galibiyetle bitiren taraf oldu.

Crew: Gnar, Rek’Sai, Xerath, Vayne, Bard
TT: Mundo, Gragas, Lulu, Jinx, Morgana
Skor: Crew 15 – 9 TT

 

4. HWA Gamesatış – Dark Passage

Günün son maçı HWA ve DP arasında gerçekleşti. Kış Mevsimi’nin bitmesiyle birlikte en fazla oyuncu değişikliği yaşayan iki takım HWA ve DP oldu diyebiliriz. HWA orta koridor ve alt koridor oyuncularını tamamen değiştirdi ve yerlerine niQ760, Revanche ve SuperAZE geçti. DP ise alt koridoruna çok iyi tanıdığımız Zeitnot ve Zergsting transferlerini gerçekleştirdi. Naru‘nun 6 maçlık cezası sürdüğü için yerine DP White’dan Abaria geçti. Oyun başında HWA’nın belli bir kompozisyon üzerinde çalışıp bunu başarıyla gerçekleştirdiğini gördük. Diğer liglerden görmeye alışkın olduğumuz karşı orman baskını ve kamplarını temizledikten sonra üst koridor kulesini alma taktiğini, bir skor alarak başarıya gerçekleştirdiler.

DP ise buna alt koridor kulesi ile cevap vermeye çalıştı fakat başarısız oldu. HWA oyunun ortalarına kadar takım halinde baskın yapıp koridorları geri düşürerek global görevlere gitmeyi başardı. Uzun bir müddet skor vermedikten sonra skor farkının 15’e kadar yükseldiğini gördük. Fakat oyunun orta dakikalarından itibaren oyunun bir şekilde dondurulduğunu ve HWA’nın koridor ittirmeye başladığını izledik. Böylelikle DP’ye minyon kesip kule alma şansı tanıdılar. Bu hamlede HWA’nın takım savaşı yapmak yerine DP oyuncularını tek başına yakalama isteği içerisine girdiğini söyleyebiliriz, fakat bu istek onlara büyük bir zaman kaybettirdi.

Hemen sonrasında HWA’nın alt kule ve inhibitörünü fazla zorlaması bu savaşı DP’nin ellerine bırakmalarına neden oldu. DP ilk katliamını gerçekleştirerek baronu almayı başardı. Bu skorlardan sonra DP’nin elinde fazlasıyla güçlü bir Hecarim, Xerath ve fazlasıyla tank bir Gragas izledik. Aldıkları baronu gayet güzel değerlendirerek orta koridor inhibitörünü açıp, taşıyıcıları öldürdükten sonra savaşı kazanan DP oyunu mükemmel bir geri dönüşle bitirmeyi başardı.

HWA: Maokai, Rek’Sai, Orianna, Jinx, Alistar
DP: Hecarim, Gragas, Xerath, Sivir, Annie.
Skor: HWA 22 – 16 DP

 

Son olarak skor tablosuna bakacak olursak da durum şöyle.

skorlar

Author

13 Comments

 1. holy bitch Reply

  Beşiktaş ta mid iyi demişsin ama esas kahraman Nardeus orada. Beşiktaş ta jungle ve mid değişmeli ikiside iyi değil. Theoklesin jungle oyunu cidden çok sırıtıyor. Energy’nin tek sorunu şampiyon havuzu darlığı ama onu da halledebilir -hatta halletmiş gibi-. DP de Naru’nun 6 maçlık cezası var. Şu an yeni mid daha gelir gelmez alışamadan lige başladı. Eski takımdan bi jungle bi de top kaldı o yüzden durumu pek iyi değil. Şu an ligin yükselen yıldızı yükselme liginden gelen Oyun Hizmetleri takımıdır. OH’nin maçlarını tavsiye ederim

 2. Mert İdiloğlu Reply

  LongB Mid bu yazıları daha bılgılı bırı yazabılır mı ?

  • Tolga Koç Reply

   kış mevsimini sıkı takip ettim ve longb’nin üst koridordan başka yerde oynadığına rastlamadım. senin yanlışın olmasın?

   • Mert İdiloğlu Reply

    T4nky ust korıdor oyuncu longB mıdde artık emın ol benden sıkı takıp etmen zor 😀

    • Tahsin Can Reply

     T4nky jungle bu yorumları daha bılgılı bırı yazabılır mı?LongB mide geçti,Xyraz adında bir transfer geldi ve top’a o geçti.

     • Mert İdiloğlu

      Aynen bende yazdıktan sonra aklima geldi hatta zonedan geldi t4nky benim dikkatsizigim

     • Mert İdiloğlu

      Ama o “yazar” bu arada tanki kovdular 🙂

 3. Ali Çelik Reply

  -BJK E-Spor Kulub’ü her zamanki kompozisyonuyla oynadı fakat energy için yasaklanan Ahri banı BJK E-Spor’u Mid’de zorladı denebilir.
  -Dark Passage E-Sport Maçına Bakarsak Pazar Gününkü DP – HWA Maçı Naru’nun yoklunduğunda takımını taşıyan birinci sırada Elwind ikinci sırada ise Crystalmeth oldu.Takım Adapte olduğu sürece yenemeyeceği maç yoktur.
  -TeamTurqualty ise tamamen çöküş yaşamakta inşallah lig’de kalırlar.
  -Oyun Hizmetleri Yükselme liginden gelen bir takım fakat kendilerini şampiyonluk ligine kordine ettiler bu zaman kadar çalıştıklarının meyvesini alıyorlar.
  -Crew İse Yükselme Liginde Şampiyonluk ligin’de efsane’lerden biri olacağını düşündüğümüz bir takımdı fakat Şampiyonluk ligine adap’te olmaları biraz daha zorlanacak gibi duruyor.
  -Numberone E-Spor İse Ferit Wtcnn gelmesi ile gerçekten büyük bir yol katettiler ve 2-2 durumlarının olmasına rağmen.Şuanlık kritik durumda değiller.

 4. Berke Kadam Reply

  Geekyapar popülerliğine popülerlik katacak anlaşılan

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.