Tamı tamına 14 sene olmuş en son sinemalara bir Jurassic Park filmi gelmeyeli. Bu ne demek biliyor musunuz? Jurassic Park III vizyona girdiği gün doğan çocuklar şu an liseye gidiyorlar. Sevgilileri var, aşk acısı çekiyorlar, baya pırıl pırıl, çakmak çakmak insanlar. Bir film serisi için araya standart bir insanın erişklinliğe erebileceği kadar süre koymak skandal bir durum gerçekten de. Çok az marka böylesine uzun bir aranın sonunda güçlü bir şekilde geri gelmeyi ümit edebilir. Ama Jurassic World ediyor işte.

Filmin ülkemizde vizyona girmesine üç haftadan biraz az bir süre kaldı. Fragmanıydı, röportajıydı derken yavaş yavaş hız kazanmaya başlıyor Jurassic World promosyonları. Biz de işin ucundan bir tutalım dedik. Neticede 90’larda hepimiz bu film sayesinde “tireksler ne güzel yaa” diye gezmiş, o meşhur Dinozor dergisini alıp o maketleri kendi ellerimizle bizzat bu yüzden inşa etmiştik. Evet, ince ince heyecanlıyız Jurassic World konusunda. Siz de katılır mısınız? Belki bu 12 maddeden sonra katılmayı düşünürsünüz, kim bilir? Buyurun!

 

1. Film Bundan 13 Sene Önce Duyuruldu

01 Steven Spielberg

Jurassic World, o zamanki adıyla Jurassic Park 4 aslında baya uzun bir süre önce başlamıştı yoluna. Joe Johnston’ın yönettiği üçüncü film 2001’de vizyona girdikten hemen sonra Amerikalı yönetmen, ilk iki filmin kaptanı Steven Spielberg ile yeni bir proje için çalışmalara başlamıştı. Spielberg filmi resmi olarak 2002 yılının Haziran ayında duyurdu. Yani tam on üç sene önce. Projenin bu kadar uzamasını muhtemelen kendisi de beklemiyordu.

 

2. İlk Konu Dinozorların Göçü Olacaktı

02 Dinosaur

Filmin ilk senaryosunda dinozorlar Isla Nublar’dan ana karaya doğru göç etmeye başlamışlardı. Costa Rica’ya geçen dinozorların varlıkları tespit edilmiş, devasa yaratıkların kontrolsüzce üredikleri keşfedilmişti. Bu üremeyi izlemek ve önlemek adına uzmanlar çağrılıyordu ve bu ekibin arasında ilk filmde Sam Neill‘ın canlandırdığı Alan Grant ve Jeff Goldblum‘un oynadığı Ian Malcolm da olacaktı.

 

3. Kadro Şu Hâline Gelene Kadar Çok Oyuncu Değiştirdi

03 Oldcast

Filminizin ön prodüksiyon aşaması takriben on üç sene sürünce, pek çok oyuncu el değiştiriyor elbette. Bir noktada orijinal kadrodan Sam Neill, Jeff Goldblum ve Richard Attenborough bu filmde de gözükeceklerdi. Keira Knightley‘nin iki rol için stüdyoyla görüştüğü söyleniyordu. Aynı zamanda Entourage’ın sinirli menajeri Jeremy Piven ile Shameless’ın Fiona’sı Emmy Rossum da film için adı geçen isimler arasındaydı. Aynı zamanda bir noktada David Boreanaz ile de görüşüldü.

 

4. İkinci Konu, Özel Yetiştirilmiş Katil Dinozorlara Sahipti

04 Deinonychus

İlk senaryodan bir noktada vazgeçildi ve Akademi Ödülü adayı yazar John Sayles yeni bir senaryo yazması için resmen işe alındı. Sayles’in senaryosunda Rick Harris adında bir paralı asker, beş kişilik bir ekip kuruyor ve bu ekiple birlikte suikastçi olması için özel olarak yetiştirilmiş ve genetik olarak modifiye edilmiş Deinonychus dinozorlarıyla saldırılar düzenlemeyi amaçlıyordu. Yırtıcı ve hızlı bir dinozor olan Deinonychus’lar, filmin ana odak noktaları olacaklardı.

 

5. Filmin Önünü Spielberg Kesti

05 Steven Spielberg

Eğer hayatta Steven Spielberg kadar bir forsunuz varsa, bazı şeylere dur deme lüksüne sahipsinizdir. Filmin vizyon tarihi için 2005 düşünülmesine rağmen Spielberg Sayles’in senaryo fikirlerinden hiç hoşnut kalmadı ve ortaya iyi bir şey çıkana kadar projeyi askıya almayı tercih etti. Bu sırada araya Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull girdi, 2007-08 yazarlar grevi oldu, en sonunda da Jurassic Park’ın orijinal yazarı Michael Crichton’ın vefatından sonra Universal bir ara “yahu çekmesek mi?” noktasına kadar geldi.

 

6. Üçüncü Konu 2012’de Yazılmaya Başlandı

Amanda Silver and Rick Jaffa arrive at the "Dawn of the Planet of the Apes" Premiere presented by 20th Century Fox at the Palace of Fine Arts in San Francisco, CA on Thursday, June 26, 2014 (Alex J. Berliner/ABImages)

Neyse ki ortaya en sonunda Spielberg’in beğendiği bir senaryo fikri çıktı. Önce Poseidon ve I Am Legend’ın yazarı Mark Protosevich ile görüştü Spielberg. Fakat ne kendisi, ne de filmin prodüktörü Kathleen Kennedy ilk müsveddeden tatmin olmadılar. Ama Protosevich’in senaryosu filmin alevini tekrar kıvılcımlandırmaya yetti ve Spielberg aradığı senaryoyu en sonunda Rise ve Dawn of the Planet of the Apes‘in yazarları Rick Jaffa ve Amanda Silver’ın kaleminde buldu.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

5 Comments

  1. Ruşen Akman Reply

    Sinema’da izlediğim ilk film Jurassic Park’dı, malesef imkanlarım paleontolog olmama el vermedi ama az dinozorlar dergisi okumadık 🙂 Pratt’ın ve filmin başarılı olmasını gönülden diliyorum..

  2. Şu filmde bilinmesi gerekenlere ek: fragmanda da görülen ve aynısı fast and furious 7 de vin diesel in elinde görmüş olduğumuz pompalı tüfek Türk yapımı UTS-15 tir.

  3. Trafalgar Law Reply

    Valla ne yalan söyleyeyim senaryonun son geldiği hali pek sevmedim hani hazır yenisi çekiliyorken 10 sene önceki filmin senaryosunun neredeyse aynısını ısıtıp önümüze koymaları yerine daha farklı bir şey yapmaları ve dolayısıyla işe yeni bir boyut kazandırmaları çok daha iyi olurdu bence. Özellikle ilk senaryo hoşuma gitti, dinozorların kaçıp vahşi doğaya karışmaları ve bunun getirdiği sıkıntılar falan cidden gayet iyi ve işi farklı noktaya taşıyacak olan bir senaryoymuş. Ikinciside birincisi gibi olmasada gene fena değildi bir noktada. Ama gelen son hali maalesef tekrardan başka bir şey değil. Neyse belki gelecek filmlerde işlerler bu tür konuları. Küçükken ben dinozor bilimci Olacağım diyecek kadar çok severdim dinozorları. Şimdi eskisi gibi değil tabi çok merakla beklediğim söylenemez hatta gitmeyebilirim bile

  4. Berke Kadam Reply

    Artık kadrolarda Marvel filmi oyuncularına şaşırmıyorum çok; çünkü süper kahraman filmlerinde rol almayan oyuncu kalmadı 🙂

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.