Daha önce de bu satırlarda konuşmuştuk; Ocak – Şubat ayları stüdyoların “Nereye koysak bilemedik” filmlerinin aylarıdır genelde. Arada –American Sniper gibi– birkaç Oscar uzantısı, –Deadpool gibi– birkaç sürpriz çıkar ve gişeyi süpürür; ama genelde ortam bir şekilde yapılmış, artık iptalinin anlam taşımadığı ama beklentinin de bulunmadığı filmlere kalır. O yüzden şu sıralar hafta hafta bakmıyoruz hasılatlara ama, yine de şöyle bir portre çizmekte de fayda var.

İlk önce söylemek lazım, LEGO Batman Movie beklenenden aşağıda bir çizgide performans göstermeye devam ediyor. Ne önceki LEGO filminin, ne de –elbette- diğer Batman filmlerinin yanına yaklaşamadı Warner’ın animasyon filmi. Geçtiğimiz haftada Amerika’da listeleri birinci sırada bitirmiş olmasına rağmen, toplamda sadece 170 milyon dolar gişe yapabildi. Bütçesi 80 milyon dolar olan film, 3 Mart tarihinde Çin’de açılış yapacak.

874dc35552d486b5_fifty.xxxlarge_2x

LEGO Batman Movie beklenenleri karşılamazken, öteki tarafta Fifty Shades Darker kendisinden umulan çıtayı aşacağa benziyor. 10 Şubat’ta vizyona giren erotik film, şimdiden bütçeyi çıkardı. Amerika’da toplam 89 milyon dolar, uluslararası gişede ise 187 milyon dolar elde eden ve toplamda 276 milyon dolar hasılat getiren Fifty Shades Darker selefi kadar güçlü bir start veremedi elbette. Ama bir anlamda, kimse bu kadar da start vermesini beklemiyordu. Neticede ilk filme pek coşan olmamıştı anımsayacağınız üzere.

Selefini geçen filmler arasında ise John Wick: Chapter Two var. Keanu Reeves’in başrolünü oynadığı aksiyon filmi, aynı Taken serisi gibi, kendisine ufak ve tatlı bir niş bulmuşa benziyor. Yalnız Taken serisinin aksine, John Wick’in ikinci filmi de beğenilmişti, bu beğenilme de gişelere yansımış. Geçtiğimiz hafta Amerikan gişesine 16, uluslararası gişesine 31 milyon dolar hasılat ekleyen John Wick, totalde 90 milyon dolar gelir getirerek ilk filmi şimdiden geçti.

Genel gişe tablosu bu şekilde geekler. Sizin yorumlar ne yönde?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.