Geçtiğimiz gün Assassin’s Creed filminden ilk görsel paylaşılınca da söyledim; video oyunlarının filme çekilmesi bana bir türlü gerçekçi gelmiyor. Şu yedi sekiz senelik hobi basını hayatımda zilyarlarca “X oyun film oluyor” haberi geçti elimden, sinemada gidip bizzat seyrettiğim video oyun filmlerinin sayısı ise iki elin parmakları arasında dolanıyor hâlâ. Daha da kötüsü, bunların arasından gerçekten oyunla ilgili olan sayısı daha az, harbiden iyi olanı ise yok.

Lionsgate Logo

Bunu değiştirecekse, 2016 değiştirecek. Duncan Jones’un Warcraft’ı ve Justin Kurzel’in Assassin’s Creed’i de çöp poşeti kıvamında oyunlar olurlarsa ben şahsen video oyunu filmi dosyasını kapatacağım. O uğurda Splinter Cell gibi, Uncharted gibi filme uyarlanırsa çok başarılı olabilecek oyunlar da harcanacak, onlara dair ümidimi de kapatıp bir kutunun içine koyacağım. Bugün duyurulan Borderlands filmi? Onun hiç şansı yok.

Ve evet, bu arada, aslında sebeb-i makalemiz bu. Variety bugün Lionsgate’in Gearbox ve 2K Games ile Borderlands serisini filme uyarlamak üzere anlaştığını duyurdu. Filmin yapımcılığını birçok gişe canavarı filmde emeği geçen Avi ve Ari Arad biraderler üstlenecek. Onun haricinde filmle ilgili pek fazla şey bilinmiyor. Dürüst olmak gerekirse, proje kağıt üzerinde de çok zayıf duruyor zaten.

Borderlands 2

Şunları hatırlatmakta fayda var: Evet, Avi Arad eskiden Marvel Studios’un CEO’suydu. Görevi ne zaman bıraktı biliyor musunuz? 2006 senesinde. Marvel filmleri kelimenin tam anlamıyla kendisi istifa ettikten sonra patladı yani. Ve evet, Lionsgate yakın zamanda Borderlands evreninden eli yüzü düzgün bir hikaye çıkartmış Telltale’e ciddi bir yatırım yaptı, Tales serisini uyarlamayı düşünebilir. Ama kimle? Neyle? Borderlands’in kendisi imece bir dünya üzerine oturtulmuş, imece bir hikaye zaten. Nasıl orijinal olacak, nasıl sıyrılacak rakiplerinden? Bu sorular kafayı kurcalamaya devam ediyor elbette. 2016 gelsin, önce bir “iyi oyun filmi” mümkün mü onu görelim. Ondan sonra bakarız Borderlands’e…

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.