Bir şeyi itiraf edelim, Xbox 360 ve PlayStation 3 neslinin 2015’i görmesini beklemiyorduk açıkçası. Evet, öncülü vardı. Neticesinde PlayStation 2 tamı tamına 13 sene boyunca üretimde kalmış ve 13 sene boyunca da saygın satış rakamlarına ulaşmayı başarmıştı. Ama PS3 ve Xbox 360 o kadar etkili konsollar gibi gözükmüyorlardı. Bizim samimi tahminimiz, bu ikilinin bir iki beklenen hit oyundan sonra sakince günbatımına doğru atlarını dizginleyecekleri yönündeydi.

mortal-kombat-logo

Öyle olmadı. 2015’in ortasına kadar PS3 ve Xbox 360 hâlâ görece etkili bir pozisyondalardı. Ama bir oyun konsolu neslinin gerçekten ıskartaya çıktığı ne zaman anlaşılır biliyor musunuz? Bilmelisiniz, çünkü PS3-360 kardeşleye aynen öyle bir şey oldu: İki konsola da çıkması planlanan, yeni nesillere çok önceden çıkan bir oyun, yani Mortal Kombat X, acımadan iptal edildi.

Acımadan diyorum, çünkü bir oyunun iptali son çare olarak yapılan bir şeydir normal durumda. Ön siparişler alınmıştır, hype vardır, beklentiler yüksektir, satış tahminleri çıkartılmıştır…. Eğer oyununuz yetişmiyorsa, ertelersiniz. Çok kötü olacak gibi gözüküyorsa, pek pazarlamasını yapmazsınız. Hiç bitmeyecek gibiyse iptal edersiniz ancak; fakat mevzubahis olan oyun portsa, ve siz iptal kararını veriyorsanız, gerçek tartışmasız bir şekilde ortadadır: Demek ki yukarıda saydığımız ön siparişler, hype, beklentiler gibi faktörler tartışmaya dahil değil.

2781343-kitana_mortalkombatx

 

Ben huzurlarınızda Warner Bros’un aldığı bu kararı Xbox 360 ve PS3 neslinin resmen bittiği an olarak kaydediyorum. Düşünün yani, MK X’in iki konsolda da ön siparişleri ve beklentileri yüksek olsa, bu karar alınabilir miydi? Tabii ki hayır. Demek ki insanlar XBO ve PS4 için oynadı, bitirdi, yeni skinleri indirdi, eski nesle bakıp “ne yapayım ki bunu?” demiş mantıklı olarak. O hâlde biz de “elveda eski nesil” diyoruz. Güzeldin, eğlendirdin, ama belli ki bugün senin bittiğin gün!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.