Fox geçen yıl Deadpool için eşi görülmemiş bir reklam kampanyası yapmış, zaten popüler olan karakterin ününü 7’den 70’e herkese duyurmuştu. Eşi görülmemişten kastımız, Deadpool için yapılan reklam kampanyası karakterin tarzına kişiliğine paraleldi: Muzip, geveze, sapkın ve gerilla. Aynı yapım şirketi şimdi Logan için de benzer bir reklam politikası güdüyor. Tabii muzip ya da geveze falan değil, yine karakterin tarz ve kişiliğine paralel yapılıyor bu kampanya.

Deadpool ve Logan’ın kişilik ve reklam özelliklerinde kesiştiği nokta ikisinin de gerilla bir tarza sahip olmaları. Yani Logan, sinema salonları veya Super Bowl reklamlarından önce Instagram sayfalarımızı, profil fotoğraflarımızı, arka planlarımızı hedefliyor. Aslına bakarsanız Logan’ın bu yürüyüşünü benim fark etmem de Instagram üzerinden oldu. 5 Ekim’den bu yana, filmin yönetmeni James Mangold tarafından açıldığı onaylanan Wponx adlı bir hesap Logan filminden ve setinden bazı fotoğraflar paylaşıyor. Bunların tamamı siyah-beyaz ve her biri Wolverine’i tanımayan insanların bile evine tablo olarak asacağı kadar estetik ve sanatsal kareler. Hugh Jackman da resmi hesabından Wponx’in paylaştığı fotoğraflar arasında kendinin de bulunduğu fotoğrafları repost ederek hesaba destek veriyor. Aynı Ryan Reynolds’ın Twitter’dan Deadpool filmi için yaptığı gibi.
14597358_1068836973214634_8915999227687993344_n
Bu gerilla tarz bir de vur-kaç taktiğiyle destekleniyor. Bu sefer işin başında yönetmen ve oyuncular değil bizzat Fox’un basın kolu duruyor. Logan’dan basına verilen görüntüler, bütün süper kahraman filmlerinin aksine cafcaflı sahnelerden veya kapşonunu çenesine kadar çekmiş oyuncu gizemlerinden oluşmuyor: Fox neredeyse hafta basına Wponx hesabında paylaşılan fotoğraflara benzer ama onlara nazaran filmin üst yüzeyini gösteren film kareleri yolluyor. Üzerinden teoriler çıkartacağınız tarzda kareler olmuyor bunlar ama aynı anda hem sanat hem de süper kahraman filmi kokmayı başarıyor. Bunu Mad Max’in hem dibine kadar aksiyon hem de köküne kadar derinlikli bir sanat filmi olmasına benzetebilirsiniz.

14733532_309604456092836_1710341739174166528_n
Yine Hugh Jackman’in kişisel hesaplarından paylaşarak destek vermesi sayesinde gördüğümüz, ne yazık ki ülkemizde rastlanmayan billboardlar da tarz olarak hiçbir süper kahraman filminin afişlerine benzemiyor. Billboardlarda ya filmin resmi afişi olan, Logan’ın elini tutan çocuk eli afişi ya da Logan’ın –bakın Wolverine değil– pençeleri dışarıda, gün batımını arkaya alarak yürüdüğü bir kare kullanılıyor. Bu ikisi haricinde sinema salonlarına dağıtılan bir afişte de Logan kucağında X-23 olduğu tahmin edilen kızla beraber koşuyor. Üç afişte de hiçbir Wolverine veya X-Men iması yapılmıyor, sadece ve sadece Logan ismi ve filmin vizyon tarihi 3 Mart vurgulanıyor.

loggss
Demem o ki Deadpool vizyona muzip, geveze, sapkın ve gerilla bir reklam kampanyasıyla geldiyse Logan da gerilla, sert, estetik ve biraz da yalnız bir tavır takınmış durumda. Ben bu durumdan inanılmaz memnunum. Çünkü bir Old Man Logan uyarlaması göreceksek yapılması gereken tam olarak bu. Ayrıca bunlar, o harika müziğe ve sakin tempoya sahip fragmanın ardından yönetmen Mangold tarafından yapılan, farklı ve özel bir şey yaptığımızı kanıtlamak istiyoruz, açıklamasına çok iyi hizmet ediyor. Logan’ın bu yürüyüşü benim tüylerimi diken diken ediyor Geekyaparlar ve iyi bir Wolverine -çok pardon- Logan filmi göreceğimize dair umudum hiç olmadığı kadar artıyor.

Author

Lord olmak için yola çıkan gariban geek kendini bir anda yazar olarak buldu. Geek kültürüyle küçük şakalaşmalarını, sinemayla flörtlerini yazıya dökmek için burada. Muhitte Geek_Lord olarak bulabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.