Sanırım artık hem Loki hem de Tom Hiddleston hayranlığımızı tüm dünyaya itiraf etme zamanımız geldi. Her bölüm artık daha fazla kendini sevdiremez dediğimiz dizi beşinci bölümüyle birlikte yine gönlümüzü çaldı. Çaldı çalmasına da dizinin bitmesine sadece bir bölüm kaldığını düşündükçe de kalbimiz kırılıyor. Yine de biz bugün kalp kırıklığımızı bir kenara bırakarak Loki dizisinin beşinci bölümü olan Journey Into Mystery’i spoilerlı olarak incelemeye başlıyoruz.

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz bölüm Loki ve Mobius, TVA’nın her işe yarayan sopalarıyla dürtülüp varoluştan silinmiş ya da en azından biz öyle sanmıştık. Aftercredits sahnesinde Loki’nin farklı Lokiler tarafından kurtarıldığını görünce bunu karakterimizin Loki’liğine yormuş ve sadece Loki’nin kurtulduğunu düşünmüştük. Bu hafta beşinci bölümün bize sunduğu yeni bilgiler sayesinde artık biliyoruz ki TVA’nın elindeki sopalar varoluştan silmiyor, tüm varlıkları zaman ve mekândan yok eden Alioth isimli bir canlının bulunduğu bir evrene ışınlıyormuş. Lokiler de “hayatta kalmakta usta oldukları” için buraya ışınlanan tüm varlıklar arasında varlıklarını devam ettirebilen tek varyant türü olarak öne çıkmışlar.

Aslında bu arafta hayatta kalan irili ufaklı herkesin Loki olduğunu bilsek de yine de bölüm boyunca üç Loki öne çıktı. Thanos’u kandırdıktan sonra hayatına devam edip yaşlanan Classic Loki, kardeşi Thor’u öldüren Kid Loki ve tabii ki Timsah Loki! Bu üçü de bölüm içerisinde gayet güzel yer tuttular ve ilgi çekmeyi başardılar. Özellikle Timsah Loki’nin bir komedi unsuru olarak kullanılmasını bir yana dursun, Classic Loki resmen bu bölüm rol çaldı bizim Loki’mizden. Özellikle Alioth’u kandırmak için kullandığı büyü ve bunu yaparken bağırdığı “Glorious Purpose” repliğini uzun bir süre boyunca tekrar izleyeceğim.

Bütün Loki’ler bir yana ben tek başına Araf’ı da oldukça izlemesi keyifli bir yer olarak buldum. Tüm zaman ve mekânlardaki varyantların sıfırlandığı bu yer, içerisinde birçok easter egg’i barındırıyordu. Mjolnir’e ulaşmaya çalışan kavanozun içindeki Thor, deve dönüşen Wasp’ın dev kaskı, Thanos’un helikopteri gibi göndermeler gerçekten bulması oldukça eğlenceliydi. Ayrıca dizinin başından beri iyi yaptığı şey olan mekân tasarımı, bu gezegende de oldukça güzel gözüküyordu. Araf çok kısa bir sürede ilgimizi çekti yani, daha ne olsun.

Yine her zaman olduğu gibi öveceğim kısımlara gelmeden itiraz ettiğim şeyleri aradan çıkartmak istiyorum. Bakın altı bölümlük dizinin yüzdük yüzdük sonuna geldik. Fakat ben hala Ravonna Renslayer karakterinin bu dizide neden yer aldığını, çıkartsak ne kaybedeceğimizi ya da neden hala sezon finalinde büyük şeyler yapacakmış gibi gösterildiğini inanın bilmiyorum. Gelecek bölüm gerçekten hikâyesini muhteşem bir yerlere bağlarlar ve beş bölümdeki macerasını güzel bir şekilde nihayete erdirirlerse şapka çıkartır, saygı duyarım. Fakat şimdilik gerçekten ekranda göründüğü her saniyeyi sorguluyorum.

Loki’nin arafa gönderilmesinin ardından bir de Ravonna tarafından kandırılan Sylvie, TVA’da daha fazla duramayacağını anlıyor ve Loki’nin peşinden o da gidiyor. Burada garip bir şekilde tüm zaman ve evrenler içindeki en güçlü varlıkları varoluştan silen Alioth’dan, bir şekilde kaçan Mobius ile karşılaşıyor. Fakat artık maceramızın sonuna yaklaştığımız için bu kısımlarını görmezden gelmeyi ve dizinin güzel yanlarını görmeyi istiyorum sanırım. Yoksa gerçekten Mobius’un, Thanos gibi varlıkları soğuran Alioth gibi bir varlıktan kurtulmasının mantıklı bir açıklamasını göremiyorum. Neyse efendim Mobius sayesinde sevenler kavuştu sonuçta.

Sizin için de böyle mi bilmiyorum ama ben Loki ve Sylvie aşkına, Wanda ve Vision aşkından daha çok coşuyorum. Yani neden böyle oldu, neden Loki’nin kendine olan aşkına bu kadar bağlandım inanın hiçbir fikrim yok. Fakat tek istediğim bu ikilinin sarılıp, mutlu olması. Tabii, bunun böyle olmayacağı da biraz aşikâr. En azından ben öyle düşünüyorum.

Sonunda Loki ile buluşan Sylvie’miz, Ravonna’dan aldığı bilgiler doğrultusunda Alioth’un bir kapı bekçisi olduğunu ve TVA’yı yaratan kişiyi koruduğunu düşünerek dünyanın en saçma planıyla harekete geçti. Tabii planı ne kadar saçma olursa olsun el ele tutuşmanın verdiği güç ile sonunda Alioth’u yenerek TVA’nın yaratıcılarıyla arasındaki tüm engelleri aştı. Biz de artık aklımızdaki tüm soruların cevabına biraz daha yaklaştık. Peki, TVA’yı kim yarattı? Dizinin esas kötüsü kim?

Bu konuda benim üç adet teorim var. Birincisi dizinin kötüsünün bize başından beri gösterildiği üzere Time Keepers çıkması ki buna artık pek ihtimal vermiyorum. İkincisi Odin, Thor ya da Frigga gibi, Loki’nin geçmişinden çok iyi tanıdığımız birisi çıkacak. Üçüncüsü ise direkt olarak başka bir Loki varyantının kötü adam olduğunu göreceğiz gibime geliyor. Bu üçünden farklı, yeni bir kötü adamı aynı bölümde hem tanıtıp, hem motivasyonunu anlatıp hem de ona karşı savaşma ihtimalleri çok düşük gibi geliyor bana. Öte yandan eğer dizinin başından beri bizimle yer alan Mobius, Ravonna gibi karakterlerden bir tanesi “Haha! Aslında başından beri her şeyin arkasında ben vardım!” derse aşırı tadım kaçar söyleyeyim.

Bölüm hakkında bizim söyleyeceklerimiz, teorilerimiz bu kadar sevgili dostlarım. Siz nasıl buldunuz bölümü? Sezon finalinden neler bekliyorsunuz? Sizce dizi nasıl gidiyor? Yorumlara yazmayı unutmayın!

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

1 Comment

  1. Şahsen ben slyvie&Loki ilişkisini sevmiyorum slybie resmen kullandı loki’yi üstelik loki’nin gücünü slyvie sayesinde kazanmış gibi göstermeleri de saçmaydı

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.