Lord Of The Rings dizisinden haber geldi diye ben yazmaktan bıkmadıysam Amazon da parça parça bilgiler vermekten bıkmadı. Sizce bir gün buraya vizyon tarihi belli oldu diye ya da bölüm incelemesi olarak bir şeyler yazabilecek miyim? Zaman gösterecek. Umut ediyoruz.

Önce dizi ekibi açıklandı, sonra harita açıklandı, sonra oyuncular açıklandı. Yetmedi, sonra bir kez daha oyuncular açıklandı. TheOneRing ve IGN’in haberlerine göre şimdi de dizinin en önemli, belki de en başta öğrenmemiz gereken parçası, yani konusu hakkında bazı bilgiler edindik. Şimdi teoriler gelebilir!

Amazon Studios’un bu dizisi, Orta Dünya’nın İkinci Çağ’ının efsanevi kahramanlarını ilk defa ekrana taşıyacak. Bu destansı dram, The Hobbit ve Lord Of The Rings’te yaşanan olaylardan binlerce yıl önce geçecek. İzleyicileri, büyük güçlerin dövüldüğü, krallıkların zafere yükselip yok oluşa sürüklendiği, en beklenmedik kahramanların test edildiği, umutların incecik iplerle asıldığı ve Tolkien’in kaleminden akıp gelen en büyük kötünün bütün dünyayı karanlığa boğmakla tehdit ettiği bir zamana götürecek. Bir barış döneminde başlayan bu dizide hem tanıdık hem de yeni karakterleri, Orta Dünya’nın uzun süredir korkulan kötülüğünün yeniden doğuşuyla yüzleşirken takip edeceğiz. Misty Mountains’in en karanlık derinliklerinden elflerin yaşadığı Lindon’ın büyüleyici ormanlarına, görkemli Númenor ada krallığına, haritanın en uzak noktalarına kadar bu krallıklar ve karakterler onlar gittikten sonra bile yaşayacak efsaneler yaratacaklar.

Yazıya öyle huysuz huysuz girdiğime bakmayın, ben yükseldim bu habere. “Barış döneminde” başlayacağını söyledikleri için yüzüklerin dövülmesine hemen girişmeyeceğimizi, yüzüklerin dövülmesinden öncesini de uzun uzadıya anlatacağını düşünüyorum. Durum böyle olunca insanın aklına yüzüklerin dövülmesi kısmının dizinin belki de finaline doğru olacağını getiriyor zira İkinci Çağ’daki boşluğu başka türlü dolu dolu nasıl doldursunlar ki? “Misty Mountains” dediklerine göre de oyuncular açıklandığında yapılan bazı teoriler doğrulanmış oluyor, evet, dizide cüceleri göreceğiz. Númenor da bu dizide beklediğimizden daha büyük bir rol alacak gibi. Daha önce hiçbir filmde bahsi geçmeyen Númenor’u merkezi bir mekan olarak göreceğimizi düşündüğüm için küçük küçük heyecanlıyım.

Númenor dediğimizde aklıma Ar-Pharazon geliyor. Oyuncular ilk açıklandığında ekipten birinin Ar-Pharazon’u oynamasını beklediğimi söylemiştim fakat içten içe Silmarillion kitabının içindeki karakterlere değinmeyeceklerine çünkü hayranların bunlara verecekleri tepkinin yüksek ihtimalle olumsuz olacağından çekineceklerine inanıyordum. Eh, Amazon’un kendi dizisine duyduğu güveni de görmüş olduk- sayfalardaki karakterleri gerçekten de büyük ekrana taşımaktan korkmuyor gibiler. Benim şahsen bir şikayetim yok bu konuda. Madem Tolkien’in yaratımları üzerinden bir dizi yapıyorsunuz, tam yapın gitsin. Númenor’un hikâyesi, sitede yazdığımız Silmarillion Antolojisi’ne yetişir mi dersiniz?

“Beklenmedik kahramanlar” kısmını gördüğümde de Sam ve Frodo gibi kimsenin beklemediği bazı karakterlerin öne çıkacağını düşündüm. Yani, mesela, LOTR serisinin başkarakteri nasıl Aragorn gibi zaten güçlü olduğu tescillenmiş bir karakter değilse dizinin de başkarakteri en beklemediğimiz minnoş kişi çıkacak gibi. Durum böyle olunca da hem bu dizi Game Of Thrones’a benzeyecek gibi iddialardan sıyrılıyor, hem de teoriler üretmek imkansız hale geliyor, nereden bileceğiz biz İkinci Çağ’da yaşayan rastgele bir karakteri?

Bu arada dizinin İkinci Çağ’da geçeceğini zaten biliyorduk ve bu çağda geçmesi gerçekten dizinin büyük bir avantajı zira Tolkien’in kendisi İkinci Çağ’dan pek bahsetmediği için elimizde çok sınırlı bilgiler var. Oradaki boşluğu güzelce doldurabilirlerse hepimiz mutlu ayrılacağız.

Şu noktada ben kendi adıma başka bir yorum yapamıyorum, gerçekten dizi hakkında sürekli farklı şeyler düşünüyorum ve düşündüğüm hiçbir şeye benzemeyeceğini de tahmin ediyorum. Peki siz ne düşünüyorsunuz? Açıklamalar sizi tatmin etti mi, kafanızda minik minik teoriler oluşturabildiniz mi?

Author

Batı Edebiyatları okur, kedi sever. Bir de buralarda yazıp çizer. @mightbeyagmur

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.