Eğer kendinizi hazır hissetmiyorsanız, size bir uyarımız var: Rogue One’dan minik bir spoiler vereceğiz. Bir hikaye spoiler’ı değil, TV spotlarından birinde vardı, ama yine de dikkatli değilseniz filme gittiğinizde şaşırtacak bir şey bu. O yüzden eğer izlemediyseniz, ve bu tip konularda hassassanız, bu son uyarımız. Yazının bundan sonrası safi spoiler. Çok bir şey değil hani ama, Peter Cushing’in Rogue One’ın yetenekli özel efekt uzmanları elinde tekrar dirilmesini konuşacağız.

Peter Cushing’in ikonik Grand Moff Tarkin karakteri, bildiğiniz gibi Rogue One’da muazzam bir biçimde tekrar ekranlara taşındı. Sette karakteri Guy Henry canlandırdı, ardından görevi Industrial Light & Magic devraldı ve neredeyse kusursuzca fotorealistik bir Tarkin çıkardılar karşımıza. Belki Tupac hologramı, Paul Walker’ın sahnelerinin tamamlanışı ve gençleşmiş Robert Downey Jr sonrasında şaşırmamamız gerekiyordu, ama yine de bir garipsedik, ve yalan olmasın, etkilendik.

databank_tarkin_01_169_97d0a95c

Ancak haberimizin konusu bu değil. Bunu konuşuyor olmamızın sebebi, işin içindeki çok ince bir detay. Tahmin edebildiğiniz üzere, CGI’ın artık fotorealistik bir biçimde aktörleri bilgisayar ortamında alıp başka aktörlerin mimiklerine oturtması ortaya garip bir durum çıkartıyor. Teoride bakkal Hikmet abiyi de alıp, Ryan Gosling olarak oynatabilirler asgari maaşa, bu da aktörler için dev problem. Yaşayan ve çalışan aktörlerin çoğunun imajı, özel kontratlarla korunduğundan bu uçuk kabuslara yol açacak bir durum değil. Kimse kıçından yıldız uydurmayacaktır filmine. Olsa olsa birkaç kontrat boşluğu bulunup, devam filmlerine habersiz yıldız eklenir, en çok o.

Sorun, vefat etmiş aktörlerin haklarında. California eyaleti, hayatını kaybetmiş aktörlerin görüntülerini ve imaj haklarını 70 yıl boyunca muhafaza eden bir yasaya sahip, ancak bu sadece eyalette vefat etmiş aktörleri kapsıyor. İngiltere’de yaşamını yitiren Cushing’i koruyan bir yasa yok yani anlayacağınız. Lucasfilm’in hukuken kimseye hesap verme zorunluluğu yok, karakter onların, aktörün imajı bir anlamda kamu mülkü… Ancak yine de gidip, Cushing’in mirasçılarından özel izin almış ve özel bir anlaşma yapmışlar. Bizim kitabımızda bu ne olursa olsun klas hareket. Biz bir çıt etkilendik, sizlerle de paylaşalım istedik. Ne diyorsunuz duruma?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.