Marvel’ın Netflix dizilerinin nasıl başarıya ulaştığını ölçmek için kullanabileceğimiz bazı veriler var. Örneğin sosyal medyadaki ayak izlerini ölçebiliriz bu dizilerin. Çıktıktan sonra Twitter’dan kaç kişinin Luke Cage ile ilgili tweet attığına bakabiliriz, Facebook’taki bahsedilme sayılarını hesaplayabiliriz, artan like’lar katılır denkleme. Ya da dizinin aldığı eleştirileri de ortalayabiliriz, Rotten Tomatoes ya da Metacritic gibi yerlerde.

Bunların hepsi, iyi, güzel, ama bir şeyi yapamıyoruz. İzleyici rakamlarıyla konuşamıyoruz. Çünkü Netflix, hem yayıncı hem de üretici olmak gibi pırlanta bir yerde olmasına rağmen şirket politikası gereği net izleyici rakamlarını açıklamıyor. Dolayısıyla Luke Cage, Daredevil, Jessica Jones gibi Marvel dizilerinin de; Narcos, Stranger Things, House of Cards gibi klasiklerin de net olarak kaç kişi tarafından izlendiklerini bilmiyoruz.

5-Luke-Cage

Ancak bu sefer, süper güçlü adam, kurşun geçirmez derili Luke Cage, haşmetiyle Netflix’i kırdığı için, biraz daha net konuşabilme fırsatımız var. Marvel’ın en son dizisi sağ olsun, yüreği ve ciğeriyle aramıza katıldı, aynı rüzgar gibi, kendisini göremiyoruz, ama etkisini kaldırdığı yapraklardan anlıyoruz. Luke Cage yayına geldikten sonra, Cumartesi akşamı, Netflix’in Amerika ve Birleşik Krallık başta olmak üzere bazı yörelerdeki sunucuları patladı.

Elbette Luke Cage tek başına bu kadar sunucuyu kıramaz, aynı anda Netflix’e –pek çok başka filmin haricinde- Titanic’in de eklenmiş olmasının muhakkak payı vardır. Ancak, beklentisi yüksek bir dizi, komple aynı anda yayınlanıyor, insanlar üst üste dizerek izliyor ya? Elbette sorumluluğun çoğunu Luke Cage’e atmak daha makul bir hareket. Bu da Marvel ve Netflix için, baya sevindirici bir gelişme. Hani neredeyse, sunucu patlamalarının en tatlısı!

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.