Müzik tarihine Queen gibi bir grup daha geldi mi? Elbette, farkındayım, bu soru aynı zamanda altında bir adet de müzik tarihine Freddie Mercury gibi insan geldi mi sorusunu içeriyor, çünkü her ne kadar Brian May’i çok sevip saysak da itiraf etmemiz gerek: Queen ile Freddie Mercury aynı şey. Ve gerçekten de Freddie Mercury gibi, tek nefesiyle bir stadyum dolusu insanı avucunun içine koyabilecek bir insan daha gelmedi müzik sahnesine.

Ama Mercury’nin gerçekten de duvar ertiecek karizmasının haricinde de bir şeyler var bu grupta. Freddie’den gelen teatrallik, sorsanız herhalde pek çok insan için Queen’i tanımlayan en önemli şey olacaktır; ama bir ara arka planda dönenleri de dinlemenizi öneririz. Çünkü dikkat ettiğinizde, Queen’in muhteşem Mercury vokallerinin altında her daim değişen, bazen perküsyon ve ritme, bazen de tını ve melodiye ağırlık veren; ama her zaman yaşamdan büyük olmak isteyen bir grup olduğunu göreceksiniz.

Biz de o grubu alıp, bir Spotify playlist’ine koyalım dedik. Ve inanın kolay olmadı. Bir noktada elimiz “bu da olsun, şu da gelsin, ama olmazsa olmazsın sen de…” diye diye 50 şarkı üstüne şişirmişti listeyi. Kırptık biraz. Gidenlerden ağlatanlar oldu. Özleyeceklerimiz oldu. Ama en nihayetinde bu 31 şarkının Queen’in muazzam kariyerini güzel ele aldığını düşündük. Koyduk üst üste, sıraladık. İsterseniz kronolojik, isterseniz de karıştırarak gidin diye size sunduk.

Buyurun efendim, işe giderken, okuldan çıkarken, evde temizlik yaparken, arkadaş muhabbetlerinde pırlanta gibi gidecek playlist’imiz. Tepeleme dinleyin!

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.