İş etiği dediğimiz şey adını koyması çok zor bir şey gibi gözüküyor bazen; ama genel hatlarıyla da çapı çeperi belli aslında. Başından sonuna düz bir konsept, işini gerektirdiği şekilde yapmak. Burada da en kilit şey yaklaşım. İnsan kendi işini yapınca, etiği belirlemek de kendisine kaldığı için uymak zor. Başkasına adına bir iş yapmak ya da başkasına iş yaptırmak ise işleri biraz karıştırıyor.

O noktada da Mark Hamill, geçtiğimiz gün Vanity Fair’e verdiği ve bizim de SlashFilm’de gördüğümüz röportajında bence cümlemize ibret olabilecek bir anısını anlattı. Mevzu, Star Wars: The Last Jedi ile ilgili yönetmen Rian Johnson ile yaşadığı bir görüşmeyi kapsıyor. Şöyle bir anektodu var Hamill’in.

Senaryoyu okuduktan sonra Rian’a bir noktada söylemek zorunda hissettim: ‘Bu karakterle ilgili aldığın hemen hemen tüm tercihlere kökten bir biçimde katılmıyorum. Ancak, bunu demekle beraber, söyledim, içimden çıktı ve şimdi benim işim senin yarattığın şeyi alıp, senin vizyonunu gerçekleştirmek için elimden gelen şeyin en iyisini yapmak.”

Luke Skywalker THe Last JEdi

Bu belki kağıt üzerinde boyun eğen bir yaklaşım gibi gözükebilir. Ama denklemden gururu çıkarttığınız zaman geriye kalan şey esasında çok basit. İş bölümüne saygı. Mark Hamill orada aktörlük yapmak üzere görevli. Aktörlük için sözleşme yapmış, aktörlük için maaş alıyor. Rian Johnson ise hikaye anlatıcısı olarak katılmış projeye. Kimse kimsenin patronu değil, ama görev alanları çok belirgin. Hamill de kibri gururu bir kenara bırakıp, “Sen kimsin bebe sen doğmadan ben bu karakteri oynuyordum” demeden kendisine verilen ve kabul ettiği görevi, bildiği en iyi şekilde, itirazını da dile getirerek yaparak müthiş bir etik sergilemiş. Helal!

Bununla birlikte… Elbette Hamill’in karaktere dair endişe taşıyor olması biz hayranlar için bir çıt tatsız bir durum. Yalnız anımsamakta fayda var ki, Hamill Force Awakens çıktıktan sonra karakterinin sadece son iki saniyede kullanılmasına üzüldüğünü de dile getirmişti. Yani genel olarak aykırı fikirleri olan bir adam Hamill, olunca da çok “kol kırılır yen içinde kalır” gibi düşünmüyor. Rian Johnson muhakkak aktörünün dediklerini de kaale almıştır zaten. Bakalım, Hamill acaba neye kızdı, haklı mıydı, haksız mıydı? Film 25 Aralık’ta vizyona girince göreceğiz!

 

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.