Sinema sanatının şu anda yaşayan en büyük yaratıcılarından, auteur’lerinden biridir Martin Scorsese. Ama biraz Amerikalı olduğundan, biraz da filmleri çok gişe yapma cüretini gösterdiğinden standart Hollywood kalıbının içerisindeki yönetmenlerden biri olarak lanse edilir. Dünyanın en büyük yanlışıdır bu, zira Scorsese tam bir film geek’idir; yaptığı işte çok tutkuludur ve müzikalden suç filmlerine, spor filmlerinden komediye, çocuk filmlerinden dini filmlere kadar her alanda başyapıtlar çıkartmıştır.

Every Frame a Painting blogundan Tony Zhou, Scorsese’nin bu üstatlığını vurgulayacak bir videoyla çıkmış karşımıza. Aşağıya koyduğumuz Vimeo videosunda Scorsese’nin yıllar içerisinde filmlerinde kullandığı çok kritik bir araç incelenmiş: Sessizlik. Genelde modern Hollywood filmlerinde artık çok nadir gördüğümüz bir şey olan sessizliği Scorsese’nin hikaye anlatımına nasıl yedirdiği gerçekten de hayranlık uyandırıcı bir gözlem yeteneğiyle işlenmiş. Eğer sinema sanatına gerçekten ilginiz varsa, videoyu bir çırpıda izleyeceksiniz, eminim.

Lafı fazla uzatmaya gerek yok. Scorsese üstadın sessizliği nasıl kullandığına dair müthiş bir çalışma olan aşağıdaki “The Art of Silence” videosuyla sizi baş başa bırakalım. Kusursuz bir iş, kusursuz bir video. Çok keyif alacaksınız. Buyurun!

 

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.