Marvel film dünyasına karakter oluştururken aslında çizgi romanlara sadakat mefhumunu çok da fazla ön planda tutmuyor. Whiplash, Mandarin, Lash gibi villain’lar mesela, büyük değişiklikler yaşayarak sıçradılar beyaz ekrana. Hakeza aynısını bir takım esas oğlanlar ve kızlarla ilgili de söylemek mümkün. Örneğin MCU, Wasp olma görevini Janet’tan çok, kendileri yarattıkları kızı Hope‘a verdiler, kendi filminde de vermeye devam edecekler. Karakter oldu mu, “illa çizgi romanlardan alalım” diye bir kaideleri yok yani.

Bu tavır iyi, zira pek çok karakter konusunda Marvel’ın elini özgürleştiriyor. Ama bir yandan da, bazı karakterlerin de hakkı verilememiş oluyor. Sayfalarda bizi ne kadar etkiliyorlar, büyülüyorlar, aklımızı alıyorlarsa; ekranda da o kadar sönük kalıyorlar. Bizce şu 7 karakter, bu tanıma tıpatıp uymakta. Ama illa ki atladıklarımız vardır, e onun için de Muhit ne güne duruyor? Hadi bakalım!

 

1. Hawkeye

MARVEL'S AVENGERS: AGE OF ULTRON - 2015 FILM STILL - Hawkeye/Clint Barton (Jeremy Renner) - Photo Credit: Jay Maidment  ©Marvel. All Rights Reserved.

Yazıya önce en bariziyle başlayalım. Hawkeye, eğer Marvel dünyasını sadece filmlerden takip ediyorsanız, lüzumsuz bir mizah anlayışına sahip; torpille SHIELD’a girmiş gibi gözüken, moda anlayışı konusunda da ciddi desteğe ihtiyacı olan bir adam. Ama çizgi romanları, özellikle de Matt Fraction ve David Aja‘nın muazzam 2012 serisini okuyanlar, Hawkeye’ın bundan çok daha fazlası olduğunu biliyorlar. Omzunda ukde olarak taşıdığı suçluluk geçmişi, baba şiddetiyle şekillenmiş otorite problemi, süper insanlarla dolu bir grupta paleolitik çağdan kalma silahlarla takılıyor olmanın getirdiği kendini ispatlama arzusu… Clint Barton’ın bu katmanları hiç yansımadı filme. İleride de yansıyacağından şüpheliyiz.

 

2. Red Skull

08 Red Skull

Hazır en barizle giriş yaptık, o zaman da en ayıbıyla devam edelim. Bakın, şu ortada net bir gerçek: Marvel’ın film cephesinde kullanabileceği çok fazla iyi villain yok. Norman Osborn Sony-Marvel anlaşması sadece Spider-Man’i kapsadığı için diğer MCU filmlerinde yok hükmünde. Galactus, Dr. Doom, Magneto, Apocalypse gibi efsaneler Fox cephesinde. Bunları eleyince, Marvel’ın A-liste villain sınıflandırmasında sadece iki karakter kalıyor. Biri Thanos, diğeri ise Red Skull. Yani durum buyken, Red Skull’ı sadece bir filmde harcamak nedir? Hakikaten, var mı açıklayan?

 

3. Malekith

Malekith_TTDW

Listeyi okuyanların yarısının “Kim?” diye hönküreceğinden, adım billah eminim bak. Gerçekten yani. Malekith, Thor: The Dark World‘ün esas kötüsüydü. Bence, şu cümleyle birlikte “Kim?” diyenlerin oranını %25’e indirdik. Hani o uykusundan uyanan, gri derili Dark Elf. Bildiniz değil mi? Evet, Malekith, The Dark World’ün boğuk ve donukluğu içerisinde resmen gömüldü gitti. Kötüsü, MCU burada sadece iyi bir villain harcamadı. Aynı zamanda iyi bir oyuncu da harcadı. Dokuzuncu Doktor Christopher Eccleston oynuyordu lan adamı!

 

4. Ronan the Accuser

04 Ronan the Accuser

*boks anonsçusu sesiyle*

Marvel’ın hunharca harcadığı villain’lar”  köşemizde, sıradaki katılımcımız Hala’dan geliyor. Kendisi 1,85 – 1,90 boylarında, kilosu bulunduğu gezegene göre değişiyor. Mavi renkli derisi, savaş boyaları ve muazzam çekiciyle tanınıyor. Kendisini çizgi romanlardan bilenler, Ronan’dan hafif korkuyor, hafif karizmasından etkileniyor hatta duyduğumuza göre bazıları destekler dahi hissediyor! Peki MCU’da bu karakter nasıl? İnanılmaz eksik kullanılmış vaziyette, silik bir kötü adam! Bakalım bu genç katılımcı, listedeki diğer maddeleri geçip, en hakkı yenen karakter olarak geek’lerin oyunu alabilecek mi?

*alkış*

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.