Bizim yaratmayı en sevdiğimiz içeriklerden bir tanesi, yabancıların “fan casting” dediği mesele, yani meşhur rollere yakıştırdığımız oyuncuları yazma işlemi. Daha önce bununla ilgili pek çok yazı yazdık, liste ürettik zaten. İş Marvel Cinematic Universe’e geldiğinde ise, dürüst olmak gerekirse, işimiz biraz zorlaşıyordu; zira Marvel Cinematic Universe, pek çoğu baya kalabalık 12 filme sahip dev bir hanedandı ve Hollywood’un pek çok ileri gelen aktörü bir veya öteki şekilde bu hanedanda bir parça rol edinmişti.

marvel-cinematic-universe

Bazı büyük isimler TV’de kısa roller üstlendiler Bill Paxton gibi. Bazıları büyük filmlerde şöyle bir görünüp gittiler, Age of Ultron’da sebepsiz kısa harcanan Julie Delpy gibi. Bazıları seslendirmeyle yetindiler, Bradley Cooper ve Rocket örneğinde olduğu gibi. Bütün bunları bizim ilerideki listelerden çıkarmamızın sebebi, bu dakikaya kadar Marvel’ın tek bir prensiple çalıştığı izleniminde olmamızdı: Bir kere oynattığın oyuncuyu, başka bir rolde oynatma. Meğerse, yanılıyormuşuz. Marvel’da böyle bir prensip yokmuş.

Thor: The Dark World’de Fandral’ı oynayan, gönlümüzün Chuck’u Zachary Levi sayesinde bunu öğrenmiş olduk. Levi, Thor 3’te olup olmayacağına dair bir soruyu yanıtlarken (o da bilmiyormuş bu arada) laf başka rolleri oynamaya geldi. Meğerse Levi ilk olarak Kevin Feige ile müzakere aşamasında bir diyalog yaşamış. Fandral rolü ufak olduğu için, Levi ilk başta “belki başka, daha büyük bir rol denk gelir” ihtimaliyle reddetmeye yeltenmiş. Kevin Feige de Amerikaı aktöre “Rahat ol, Fandral’ı oynadın diye başka rollerden iptalsin diye bir şey yok” demiş özet olarak.

Fandral

Bu elbette denklemi tümden değiştiriyor. Bugüne kadar Marvel Cinematic Universe’de sadece iki kez bir oyuncu farklı rolü kuşandı, fakat ikisinin de evren içi açıklamaları mevcuttu. JARVIS’i seslendiren Paul Bettany, Vision’ı oynadı, ama zaten Vision JARVIS’in bilinciyle yaratılmıştı. İlk Avengers’da sıradan bir polisi oynayan Enver Gjokaj da Agent Carter’da Sousa karakterini oynadı, ama iki işin arasında takriben 60 sene olduğu için, polis karakter çok net Sousa’nın torunu falan olabilirdi. Ama şimdi, eğer bir oyuncu iki Marvel karakteri oynayamaz diye bir kaide yoksa, pek çok uçuk gördüğümüz dedikodunun da önü açılır. Groot’u seslendiren Vin Diesel’ın, Black Bolt’u oynama ihtimali gibi…

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.