Murderers-of-Marvel-Infographic-546x3000
İnfografiği üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz.

Süper kahramanlar öldürür mü, öldürmez mi? Bu mesele üzerine çok kelam edildi, çok muhabbet döndü janrın aktif olduğu seksen küsur sene içerisinde. Sadece etik bir tartışma değildi bu, zira pek çok farklı maskeli kahraman hikayesinde pek çok farklı karakter seviştiği, alkol aldığı, uyuşturucu kullandığı gibi aynı zamanda ölüme sebebiyet de verdi. Tartışılan şey bunun etik arka planı değildi yani; mevzubahis sıkıntı, öldürmenin süper kahraman konseptine uyup uymadığıydı.

DC bu konuda biraz daha net olmuştur her zaman; öldürmemeyi samimi bir prensip olarak edinmiş ve bunun üzerinden karakter gelişimi yaşayan iki karakteri var zaten; bunun üzerine diğer karakterleri de –yan hikayeler ve alternatif işler haricinde– göze soka soka adam öldürmezler zaten. Marvel? Marvel DC’nin aksine panteonunda oturup fanileri koruyan Tanrılar değil de hasbelkader güçlenmiş kusurlu insanlar çizdiğinden, karakterlerinin eline daha fazla kan bulaştırır.

Morphcostumes da sağ olsun bu mefhumdan yola çıkmış, hangi Marvel karakterinin mazisinde ne kadar zaiyat var onu hesaplamış. Üç kategori var, Tehlikeli, Amansız ve Ölümcül. Tehlikeli kategorisinde tahmin edebileceğimiz isim var, Jean Grey Hakk’ın rahmetine kavuştuktan sonra iyice serdleşen Cyclops’un 8 katli var mesela. Human Torch 6’da kalmış. İlginç olan, Cap’i de oraya atmışlar ama, herhalde savaşta öldürdüğü asker sayısının dışında bir rakam bu. Zira adam Cihan Harbi gördü, oradan iki üç leşle çıkmış olamaz.

Amansız kategorisinde ise rakamlar biraz daha abarıyor. Mesela Iron Man’in 11, Thor’un 15, Namor’un 16 ölüsü var. Bu rakamların hepsi hesapta kötü adam olan Bullseye, Venom, Magneto ve Sabretooth’tan yüksek. Fakat en ilginci, Marvel katillerinin en tepesinde duran üç adamın da hesapta “iyi çocuk” olmaları. 34 ölüsüyle Punisher, 36 ölüsüyle Deadpool ve zirvede 47 ölüsüyle Wolverine. Tabii burada sanıyoruz ehemmiyetli karakterler ön plana çıkartılmış ölü sayısı hesaplanırken, Cap’in öldürdüğü Nazi askerlerinin sayılmamasının sebebi de o olsa gerek. Yoska Ultron, Nitro, Hulk gibi karakterlerin sivil leşi de korkunç sayıdadır. Fakat genel olarak durum da bu şekildeymiş anladığımız kadarıyla. Ne diyorsunuz peki?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

2 Comments

  1. Abi, cidden kötü bir istatistik olmuş. Dediğin gibi, Cap’in savaştaki sayıları sayılsaydı… ohooo… ki daha geçenlerde Tony Shi’ar’ın tüm donanmasını yok etmedi mi..? Hulk, Wolverine… ck, bu rakamlar aşırı güvenilmez. Sadece önemli karakterleri sayıyorlarsa neye göre, kime göre…

  2. Cihan Türe Reply

    Hangi evrende, hangi zaman aralığında vs… ucu çok açık. Punisher sadece Max serilerinde 250-300 adam öldürüyor. Magneto’nun Genosha’da öldürdükleri de çok büyük rakamlar. Kozmik olaylarda (Tony-Shi’ar iyi örnek) rakamlar binlere, milyonlara fırlayabiliyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.