Yani gerçekten bazen koca koca firmaların, koca koca stüdyoların yaptığı şeylere bakıp iç geçiresim, dünyaya derdimi hönküresim geliyor. Yaşını başını almış adamlar kaprislerle, nazlarla milyar dolarlık şirketler yönetiyorlar, bir de üstüne üstlük ergen gibi atışıyorlar. Yakında Fortune 500 şirketlerinin CEO’ları arasında pasif agresif blog atışmaları bile görsek şaşırmam. E tepeden böyle bir davranış olunca, “hohahah çok komik” diye ergenlik doruklarında bir gençmişçesine laf sokmalar da aşağıya doğru iniyor firmalarda.

Son örnek: Punisher #12. Nathan Edmondson’ın yazdığı ve Mitchell Gerads’ın çizdiği son Punisher sayısında Marvel uzun süredir husumette olduğu söylenen Fox’a hafifçe dokundurmuş. Aşağıda görebileceğiniz üzere, Punisher #12 bir masa etrafında oturmuş ve “Trang” (meali: Fantastic Four filminin yönetmeni Josh Trank) ile “Mike” (meali: Johnny Storm’u oynayan Michael B. Jordan) adlı iş arkadaşlarının teşrif etmesini bekleyen üç aktörle açılıyor. Bu üç aktörün yeni Fantastic Four kadrosunu oluşturan Miles Teller, Jamie Bell ve Kate Mara olduğu benzerliklerden belli zaten. Sonra ne oluyor? Bina patlıyor ve o üç karakter havaya uçuyor tabii ki.

Fantastic-Four-Punisher-Panel-1Fantastic-Four-Punisher-Panel-2Fantastic-Four-Punisher-Panel-3Fantastic-Four-Punisher-Panel-4-5

 

Şimdi bunu hafif bir dokundurma, eğlenceli bir rekabetin sonucu olarak ortaya çıkan tatlı bir ortam kızıştırma hareketi olarak görebilirsiniz. Eğer bütün olay bunla sınırlı kalsa başımızın üstünde yerini gösteririz zaten. Gelin görün ki bunu yapan firma, birkaç hafta önce en eski ve en köklü serilerinden biri olan Fantastic Four’u iptal edip, X-Men’in en popüler karakterlerinden birini öldürmüş; gelen sorulara da “hayır canım bu karakterlerin haklarının Fox’ta olmasıyla ne alakası var” demişti.

Şu raddede tutup da Fox ile Disney/Marvel’ın arasını açan her neyse onun CEO’lar seviyesinde olmadığını ya da bu gördüğümüz şeyin Edmondson ve Gerads’ın münferit bir şakasından ibaret olmadığını iddia edecek değilim. Ama açıkçası Fox ve Disney/Marvel arasında nasıl bir husumet yaşandıysa, onun yarattığı şirketler arası gıcıklığın aynı bu çizgi romanı yazdırdığı gibi, Fantastic Four’u da iptal ettirdiğini düşünüyorum. Ve ne derseniz deyin, bir çizgi roman serisini iptal etmek için “ama film hakları bizde değil, olan firmaya da gıcığız” gibi bir sebep bana çok çocukça geliyor…

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

4 Comments

  1. Tutku Tuzlu Reply

    Bence de gereksiz olmuş. Eğlenceli bir yaklaşım olsa anlıycam ama komik de değil. Zaten Marvel’ın olaya bakış açısı yanlış bence. Çizgi romanlar filmlerin izleyicisini arttırmaz ki, filmler çizgi romanların satışını arttırır. Zaten Fox’un bugün yaptığı film senin yayınladığın çizgi romanla son derece alakasız olacak gibi duruyor. Koskoca Marvel’a yakışmıyor bu hareketler…

  2. Alkın Yılmaz Akter Reply

    Sen o kadar başarıya imza at sonra da yaptığın şeye bak. Bir şeylerden korkuyorlar diye düşünmeye başlıyorum. Hem rekabet iyidir kaliteyi arttırır. Herşey para değil be Marvel.

  3. Ben en çok şuna kızıyorum; yıllarca marvel okumuş, marvelin sinemadaki egemenliği başlamadan çok önce marveli takip eden, x men veya fantastic four hayranları hiç mi umurlarında değil? Belirli maddi kaygıyı anlarım ama çizgi roman çok para kazandırmıyo e sinema hakları da bizde değil öldürelim karakterleri gitsin dediğinizde bu; sadece ve sadece bu işi para için yapıyoruz anlamına gelmiyor mu??

  4. Affedilmeyen Reply

    İlkokuldayken kavga ettiğim yada kustugum bi çocuk yada kız olunca tenefuste o sınıfta yokken kalemini yada silgisini çöpe atardim. Bu olay onu hatırlattı niye acaba?

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.