Çizgi roman evrenlerinde geçmişe göz atmak en başından beri sık rastlanan bir durum. Bu kimi zaman tarihten faydalanarak ilgi çekici hikayeler yazmak amacıyla yapılıyor, kimi zaman karakterlere derinlik katmak için flash-back tadında kurgulanıyor, kimi zaman da allak bullak edilen sürekliliği adam edebilmek için ihtiyaç duyulan bir şey oluyor. Öyle ya da böyle, çizgi romanlar bir bahaneyle bizi omzumuzdan geriye bakmaya alıştırdı . Ama sanıyorum göz atılan geçmişin M.Ö. 1,000,000 gibi bir yıl olmasına o kadar da alışık değiliz. Evet, Marvel şu aralar bizi 1 milyon yıl öncesine götürmeye niyetleniyor.

Marvel’ın; bazı gizemleri ve güçleri, mevcut karakterlerinin geçmişinden daha derin bir tarihe dayandırmak istemesiyle yola çıkılan Marvel Legacy, M.Ö. 1,000,000 yılından başlayarak evrenin uzun tarihini keşfedecek. Bu keşfin ilk sayısı olacak Legacy #1‘de karşımıza çıkacak karakterler ise 1 milyon yıl öncesi gibi bir döneme yakışacak şekilde evrenin kadim güçlerini ortaya ilk kez çıkaran karakterler olacak: Gezegenin görmüş olduğu ilk Avengers ekibinde; ilk Iron Fist, Starbrand, Phoenix, elinde Mjolnir ile Odin, ilk Black Panther, Doctor Strange’in taşıdığı Agamotto’nun Gözü mücevherinin ilk sahibi Agamotto ve ilk Ghost Rider yer alacak.

Marvel-Legacy-1000000-BC-issue-1-teaser
Çizgi roman evrenlerinin reboot, remake, relunch, kısaca “re” ile başlayan bütün “olmadı, baştan” bahaneleri gerçekten sabır taşırma seviyesinde ama, yani, açıkçası, şu poster muazzam gözüküyor be! Sırf poster de değil; okuduğumuz modern zamanlara dev etkisi olan bazı kadim ve kozmik güçlerin kökenine inme fikri de bir o kadar harika geliyor kulağa. Editör Tom Brevoort’un yaptığı “Legacy #1 basit bir tarih dersinden daha fazlası. Aksine Marvel evrenine büyük yansımaları olacak birçok gizemi, sırrı, açığa çıkarmaları da tetikleyecek. Bu çizgi romanda anlatılacak oyun değiştireci olayların etkilemediği karakter kalmayacak.” şeklindeki açıklama da heyecanı pekiştirmiyor değil. Ama bunlar size yetmediyse Legacy’nin detaylarından bahsedelim biraz:

Yukarıda posterini gördüğümüz 50 sayfa kalınlığında olup Jason Aaron tarafından yazılan ve Esad Ribic tarafından çizilen Legacy #1 aslında daha büyük bir soft rebootun ilk büyük adımı olacak. Sonraki Legacy sayıları ile genişleyecek rebootun asıl amacı; 1 milyon yıl öncesinden günümüze kadar, Marvel evrenini etkileyecek olayların yaşandığı tüm tarihi dönemleri ziyaret etmek ve nihayetinde modern zamanlara ulaşmak. Legacy #1 de dahil olmak üzere her sayı bir dönemi anlatacak ve nihayetinde bir bütün olmakla beraber her biri kendi içinde başlayıp biten hikayeye de sahip olacak. Yani hem tek atımlık bir çizgi roman hem de bir serinin parçası işlevini görecek Legacy sayıları.

Marvel-Legacy-Phoenix-Force-X-Men
Marvel, böyle bir reboot yapmaktaki amacını ise; ortadakileri değiştirmekten ziyade derinleştirmek ve ileride anlatılacak hikayelere sağlam bir arka plan hazırlamak şeklinde açıklıyor. Aynı zamanda Marvel’ın o bilindik teknoloji düşkünü atmosferinden de biraz kopup insanı ve mistik güçleri odak alan hikayeler anlatmak istenildiği de söyleniyor. Eğer edinilen amaca ulaşılırsa Marvel gerçekten de karışıklıktan burnunu çıkaramadığı evrenini en azından temeli sağlam bir hale getirebilir.

Görüntünün ve fikrin yüksek bir albenisi olduğu ortada. Doğrusu ben kendimi heyecanlanmış buldum verilen bu detayların ardından. Fakat Marvel’ın kağıt üzerinde harika duran fikirleri pratikte rezil etme huyu da bilinen bir gerçek. Bu yüzden Legacy’e temkinli yaklaşmakta fayda var. İlk sayıyı okuduktan sonra hep beraber bu seriye kefil olunup olunamayacağımızı tartışırız. O vakte kadar fikrin uzaktan nasıl durduğunu, mamutu aleve veren Ghost Rider’ı falan konuşalım. Bunu yapmanın yeri de hemen aşağıda Geekmuhit! denen mükteşem bir forumda.

Author

Lord olmak için yola çıkan gariban geek kendini bir anda yazar olarak buldu. Geek kültürüyle küçük şakalaşmalarını, sinemayla flörtlerini yazıya dökmek için burada. Muhitte Geek_Lord olarak bulabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.