Bir hayli uzun süredir fırlatılan Infinity War haberleri nedeniyle bedenimizde minik morluklar oluşsa da, biz halimizden memnunduk. Setten sızan görüntüler olsun, oyuncuların röportajları olsun, afişler olsun; her şeyiyle bizi büyük bir heyecanlı bekleyişe hazırlayan o malzemelere elbette ki üç maymunu oynayamazdık. Hal böyleyken böyle, yeni bir haber gelince de istemsizce bir kulak kabartıveriyor insan. Özellikle de Marvel’ın kallavi yönetmeni James Gunn’ın bizzat kendi sözlerinden türeyen bir haber ise inanın kanımızı kaynatıyor.

Çok değil, Gunn’ın henüz 2 Ağustos’taki bir tweeti şu an hayranlar arasında fazlasıyla önem teşkil eder hale geldi. Bir Marvel severin sorusunu cevaplayan yönetmenimiz, şimdiden bizleri Infinity War’daki esprilere ya da muhtemel senaryolara hazırlamak için güzel bir beyin jimnastiğine soktu diyebiliriz.

Eğer yukarıda bağlantısını verdiğimiz tweete bir göz atarsanız, hayranın sorusunu da görebilirsiniz. “Yani bana diyorsun ki, Peter dışında hiçbir Koruyucu İngilizce konuşmuyor ve çevirmen kullanıyorlar, öyle mi?” diye sorusunu patlatan John Jackson’a yönetmenimiz “Elbette hayır. Ve Quill’in artık İngilizce konuştuğunu da hiç söylememiştim.” Durun bir dakika. Artık da ne demek? Eğer kafanız bu minik kelimeye takıldıysa meraklanmayın, bir başka hayran da aynı şekilde “Ne demek ‘artık’?” diye sormuş ve Gunn’dan da “E çocukken İngilizce konuşuyordu herhalde.” minvalinde cevap almış.

Tüm bunların olası anlamına da gelirsek, Peter Quill’in aslında tüm GotG filmleri boyunca diğer Koruyucular ile beraber İngilizce konuşmadığını anlamamız güç olmuyor. Bu olay bana, Doktor ve yol arkadaşları farklı dillerdeki zaman ve mekanlara gittiklerinde, onlar için işleri kolaylaştıran TARDIS tercümesi özelliğini hatırlatıyor istemsizce. Belki böyle incecik bir detay da bizim Marvel’ın Koruyucular evreninde yer alıyordur ama henüz Gunn’ın açıklamadığı easter egglik değeri olan detaylar yüzünden bilmiyoruzdur, ne dersiniz? Zira kendisi minik detaylar konusunda fazlasıyla endişeli bir kişilik, yapar mı yapar.

PrattBar640

Peki toparlayacak olursak: Peter Quill İngilizce konuşmuyor olmasına ve bizim de her bir konuşmayı doğal olarak İngilizce dilinde dinlememize rağmen, Koruyucular ile ve en az diğer uzaylılarla çok rahat anlaşabiliyor. Ya TARDIS-vari bir çeviri sistemleri falan var bu koca galakside ya da biz mecburen İngilizce olarak duysak da herkes çoğu uzaylı dilini biliyor. Konu çok mu karıştı? Açıkçası Gunn’ın bu açıklamasından sonra Koruyucular ve Yenilmezler bir araya geldiğinde olası konuşmaları sonucu ortaya çıkacak eğlenceli ve birbirlerini anlamayan birtakım kahramanlar görüntüsü, akıllarımızda şenlikli bir eğlenceye sebebiyet veriyor. Siz ne dersiniz?

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.