Marvel’ın ilk etapta Netflix’te yayınlanan, Daredevil ve Punisher gibi dizilerin dâhil olduğu ve bazı kaynaklarca DefendersVerse olarak adlandırılan The Defenders Saga dizileri, artık resmi olarak Marvel Cinematic Universe’e dâhil edildi.

Yıllar öncesinde Marvel, sinematik evrenini televizyon dizileri ile genişletmek istediğinde ABC ve Marvel Television iş birliğindeki diziler ile yola çıkılmıştı. Yani Captain America’nın biricik aşkı Peggy’nin Agent Carter dizisi ile Avengers’ın kurulmasında payı yadsınamayan Phil Coulson’ın liderliğindeki Agents of SHIELD’tan bahsediyorum. Bu diziler “It’s all connected” (her şey birbirine bağlı) cümlesi ile pazarlandı. Captain America: The First Avenger’da Howard Stark’ı canlandıran Dominic Cooper, Agent Carter’da rolünü tekrar üstleniyordu. Thor’un Sif’i veya Nick Fury Agents of SHIELD’a konuk oluyor, hatta Age of Ultron’un başındaki HYDRA üssüne saldırı için Avengers’ı çağırma kararı, aynı hafta yayınlanan Agents of SHIELD’ın finalinde veriliyordu!

agents of shield defenders
İşte o sahne!

Agents of SHIELD, net bir şekilde sinema tarafına bağlı görünüyordu. Captain America: The Winter Soldier filminde HYDRA’nın SHIELD’a sızmış olduğunun açığa çıkması, Agents of SHIELD’ın direkt olarak gidişatını değiştirmişti. Fakat Marvel Studios büyüdükçe tüm ipleri eline almak isteyen Kevin Feige, dizilerin başka bir kanattan yani Marvel Television tarafından yapılmasından hoşnut değildi, bu da zaten iplerin kopmasına sebep olmuştu.

Aynı durum Marvel-Netflix dizileri için de geçerli. Yine Marvel Television ve ABC Studios birlikteliğinde geliştirilen dizilerin hepsi sinema evrenine referanslar içerse de atmosferi hiçbir Marvel işinde görmeyeceğimiz kadar karanlık ve kanlı idi. Daredevil-Charlie Cox veya Kingpin-Vincent D’Onofrio gibi ikonik karakter-oyuncu eşleşmeleri yapılmış olsa da, bu oyuncular Marvel Cinematic Universe’te rollerini tekrarlayacak olsalar bile Marvel Studios bu evreni dâhil etmeye de burun kıvırıyordu. Ta ki geçtiğimiz haftaya kadar.

Eğer ki Disney+’ı açıp Marvel logosuna tıklarsanız göreceğiniz başlıklardan biri “Zaman Çizgisi Sıralaması” olacak. Marvel’ın Netflix’te yayınlanan tüm dizileri; yani Daredevil, Jessica Jones, Luke Cage, Iron Fist, The Defenders ve de Punisher artık bu sıralamada yer alıyor! Aslında Echo tanıtımları sırasında Marvel böyle bir hareket yapacağının sinyalini vermişti fakat sadece elindeki dizi kataloğunun reklamını yapıyor da olabilirdi. Durum öyle değilmiş, malum Echo’da Kingpin’in kendi orijinini anlattığı sahneler de Daredevil ile örtüştüğüne göre artık DefenderVerse/Defenders Saga MCU’ya dâhil diyebiliriz. Hatta Disney+’taki “The Defenders” başlığına Echo da eklenmiş.

defenders disney plus

Marvel ve Kevin Feige, bu kararı vermek için çok bekledi bana kalırsa ve spekülasyonlar yarattı. Mesela Marvel’ın resmi sitesinde Matt Murdock’un hikâyesi başta Spider-Man: No Way Home sahnesini içerse de şu an o paragraf kaldırılmış. Bunun yanında çeşitli sitelerde “Neden Defenders canon olmamalı” gibi yazılar yazıldı.

Defenders’ın bir diğer dışlanması, yeni çıkan Marvel Cinematic Universe: An Official Timeline kitabında oldu. Daredevil, She-Hulk dizisinde ve Kingpin ise Hawkeye dizisinde yer almalarıyla dâhil edilmişler. Tabii bunda kitabın kapağında Marvel Studios logosunun yer alması etkili olabilir. Ama ben yine de izleyici olarak bu markalaşmalara veya logolara bu kadar dikkat etmemiz gerekmesini pek hoş karşılamıyorum.

Şimdi Defenders MCU’da canon sayılmışken ufuktaki Daredevil: Born Again dizisini bu gözle izleyeceğiz demektir. İsminde gizli bir soft-reboot yer alsa da bence bu durum önemli.

Tabii Defenders’ın zaman çizgisine dâhil edilmesi diğer dizilerin canon sayılmasını sağlamıyor. Agents of SHIELD, Agent Carter, Inhumans gibileri “Ajanlar ve İnsanüstü Varlıklar” başlığında bekliyorlar. Hatta bunların içine Türkiye kataloğunda yer almayan Cloak & Dagger’ı da ekleyebiliriz. Bir zamanlar MCU faz planları içerisinde film olarak yer alan Inhumans’ın kaderine terk edilmesi, Inhuman’ların yer aldığı Agents of SHIELD’ın da kadro dışı kalmasına sebep oluyor maalesef. Oysaki Marvel’ın yaptığı kaliteli işler arasında, Geekyapar’da da yeri büyüktü.

Star Wars’un çok fazla dizi, kitap, çizgi roman vs. çıkararak zaman çizgisinde bolca çakışmaya sebep vermesinden ötürü sıfırlanmak zorunda kaldığı bir dünyada, sıfırdan oluşturulan Marvel Cinematic Universe’ün bu kadar bocalamasını pek anlamıyorum açıkçası. Hani oyuncular değişir, gazete kupürlerindeki tarihler birbirini tutmaz falan ama film yapacağım diye duyurduğun işin non-canon bir diziye dönüşmesi baya tatsız bana kalırsa. Yine de Daredevil ve Punisher dizilerinin bir hayranı olarak Defenders Saga’nın yuvaya dönmesi beni bir tık heyecanlandırdı diyebilirim, siz ne düşünüyorsunuz?

Author

Genellikle popüler kültür evrenlerinde yaşıyorum çünkü Thanos'un da dediği gibi "Reality is often disappointing."

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.