2 yıl önce vizyona giren Maverick’i daha dün izlemiş gibiyken Top Gun 3 geliyor.

Tom Cruise’un ilk büyük işi olan Top Gun’ın üzerinden tam 36 yıl sonra bir devam filmi olarak Top Gun: Maverick geldi. Sinemayı kurtardı dedirtecek kadar gişe yapan filmin devamı için bu sefer o kadar bekleme niyetleri yok. Top Gun 3 şimdiden geliştirme aşamasında.

Top Gun 3 geliyor.
Top Gun 3 geliyor.


İkinci filmde Rooster ve Hangman lakaplarıyla genç nesli temsilen karşımıza çıkan Miles Teller ve Glen Powell da ve tabii ki Pete Maverick Mitchell olarak Tom Cruise da üçüncü filmde tekrar sahne alacak. İkinci filmin senaristlerinden Ehren Kruger şimdiden senaryoyu yazmaya başlamış bile. Joseph Kosinski yapımcılardan olsa da şimdilik üçüncü filmi yönetip yönetmeyeceği kesin değil.

Top Gun: Maverick, yine uzun yıllar sonra gelen bir devam filmi olan Avatar: The Way of Water ile aynı sene vizyona girdi ve ikisi de 2022’de gişeyi sallayıp pandemiden sonra sinema sektörünün, en azından gişe performansıyla, yüzünü güldüren filmler oldu. Yalnız ikisinin arasında şöyle bir fark var ki Avatar, başta planlanmış olan serinin gecikmiş devamını sağlarken Top Gun, 20 – 30 yıl önce çekilen filme, sonradan karar verilip başına geçilen bir furyanın ürünüydü. Benzerlerinden farklı olarak Top Gun, işi orada bırakmadı ve bu yüzden şimdi üçüncü film adına konuşuyoruz. Bu, birkaç film daha sürecek bir seriye döner mi bilmiyoruz ama Tom Cruise’un arka arkaya seri işlere yöneldiğini görüyoruz.

Mission Impossible serisinin arka arkaya çıkışlarını hızlandıran Tom Cruise, bir yandan Dead Reckoning Part 2’nin yapımına devam ederken bir yandan da adı Edge of Tomorrow 2 ile anılıyor. Top Gun 3 da senaryo yazımında başlamış bulunuyor ve Mission Impossible’dan hemen sonra çekimlerin başına geçileceğini sanıyoruz.

Gerçekten de Tom Cruise’un oldukça üretken olduğu bir zamandayız. Saydığımız bu filmler arasında bizim en büyük beklentimiz Edge of Tomorrow’dan yana olur. Mission Impossible’dan yana zaten yedi film görmüşlüğümüz var ve Maverick ile de yıllar sonra gelen devam filmiyle verilen gaz Top Gun 3 için çalışır mı emin değiliz, en azından bizim açımızdan. Sonuç olarak şimdilik bu filme pek gaz değiliz ama söylenene göre depoda hala biraz yakıt var ve uçağı götürmeye yeterli. İzleyip göreceğiz.

Author

Sabah kuşağı çizgi filmleri müdavimi.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.