Az sonra sizlerle paylaşacağım haberi ilk okuduğumda önce inanamadım, elimi şöyle bir ağzıma doğru götürdüm, “vay arkadaş” dedim, hunharca, yüksek sesle şaşırdım. Bu şaşırmam “nasıl yaparlar, bu ne?” gibi agresif bir şaşırma değildi. “N… ne?” gibi bir sürprizli şaşırma da değildi. Bir anda bu uçuk gözüken fikrin ne kadar mantıklı olduğunu fark edip geçtim kendimden. Samimiyetle söylüyorum, durum bu.

ddf13050-3852-0132-4105-0ebc4eccb42f

Neyden mi söz ediyorum? Malum, haberiniz vardır, bir Doctor Strange filmi geliyor. Filmin yönetmenlik koltuğunda Scott Derrickson oturuyor, başrolde de Sherlock olarak gönlümüzü tek eliyle fetheden, geçen sene de Alan Turing performansıyla buradan Los Angeles’a kadar her festivalden adaylıklarla dönen Benedict Cumberbatch var. Ama takdir edersiniz ki bir film tek bir karakterden ibaret olamaz, bu hikayede Strange’in dışında karakterler de var. En önemlilerinden biri de The Ancient One.

The Ancient One karakteri, Doctor Strange’in eğitmeni, danışmanı, bilgesi, Yoda’sıdır bir anlamda. Ve erkektir. Doğal olarak da bu dakikaya kadar erkek oyuncularla anılıyordu bu karakterin ismi. Daha önce haberini vermiştik, adı geçen aktörler arasında Chiwetel Ejiofor, Morgan Freeman, Bill Nighy ve Ken Watanabe vardı. Marvel dümeni kırmış gözüküyor. Hollywood Reporter’ın haberine göre, bir aktrisle anlaşmak üzerelermiş. Evet. Kadın bir aktörle yani. Tilda Swinton ile.

Doctor-Strange-The-Ancient-One-Shortlist-Revealed

Yahu evet? Hakikaten evet? Marvel şu hamleyi yaparsa valla onlara benden on numara, beş yıldız, dört gülücük, üç öpücük iki de sevinç çığlığı çıkar. Gerçekten de muazzam bir hamle olur. Tilda Swinton zaten aşmış bir oyuncu, her gözüktüğü filmde bir defa daha kanıtlıyor ne kadar ulvi olduğunu. Onu The Ancient One rolüne atmak bu yönden zaten muhteşem. Bir de üstüne üstlük çorbanın içinde Cumberbatch olacak, iki Brit karşılıklı atışacaklar, oyunculuk çarpıştıracaklar öyle mi? Vallahi yemeyip yanında yatarız o filmin biz, Marvel ricamızdır yap bunu!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

5 Comments

 1. Mert Murat Özçelebi Reply

  bu ablamız zaten görünüşü itibariyle de dünya dışı bir karizmaya sahip. en alien duran aktrislerden biri. her role de gideri var işin içinde büyü falan olduktan sonra.

 2. Tilda Swinton”un oyunculuğuna hürmet etmekle birlikte bu adımın faydasını anlamış değilim. Gerçekten merak ettiğim için soruyorum. Ne faydası olur?

 3. Raşit Kaya Reply

  Beneditch ve Tilda filmde olursa, film çekilmeden gerekli mistik hava oluşturulmuş olacak.

 4. Karakter erkek kalacaksa sorun yok ama karakteri kadın yaparlarsa ağır saçmalarlar

 5. Tolga Pekşen Reply

  Eğer karakteri bir bayan , erkek olarak oynayacaksa söz meclisten dışarı. Ki bunun pekala çok da güzel olabileceğini Leto Dallas Buyers Club’da kanıtladı. Ancak karakteri kadın olarak oynayacaksa gülerim. Filmlerde Çizgi romanın dışına çıkılmasını destekliyorum sonuçta bu ayrı bir evren ve bize farklı şeyleri izlemek keyif veriyor ancak bence bunun bir sınırı olmalı , yıllarca babacan yiğido üstad kabul ettiğimiz bu rolün bir ablamıza verilmesine kendimi alıştırabileceğimi zannetmiyorum. Bu Wolverine rolünde çok iyi bir oyuncu veya çok karizmatik cart curt diye Scarlett Johansson’ı oynatmaya , ya da Black widow , wonder woman gibi rollerde Hugh Jackman’ı izlemeye benzer. Tek kelime: Saçmalık . Verdiğim örnekler olsaydı emin olun 1 kişi bile bu görüşü desteklemezdi. Bilinmeyen bir rolü değiştirmek kolay gelebilir bunlara nazaran ancak ekipler unutmamalı ki bu rolleri ve karakterleride yeterince benimsemiş tanımış bir kitle var. Şahsi görüşüm bu yönde.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.