Sinemada çeşitliliğin artmasını ve ileriye dönük sürdürülebilir bir şekilde artmasına, ortaya iyi rol modeller çıkmasına sebep olma niyetimiz varsa; bunun ilk hamlesinin daha çok çeşit içeren filmler çekmek olduğunu başından beri söylemeye çalışıyorum dilim döndüğünce. Mesele bana çok net geliyor. Kadın süper kahraman filmlerini kadınlara, siyahi, Hispanik, Orta Doğu’lu kahraman filmlerini beynelmilel yönetmenlere, yazarlara verirsiniz. O insanlar sonra sektörde söz sahibi olurlar. Öncül teşkil ederler.  Yol açıldıktan sonra da, gerisi gelir.

ava-duvernay-katrina

Bu yüzden DC’nin Cyborg ve Wonder Woman filmlerini, Marvel’ın da Black Panther ve Captain Marvel filmlerini delicesine bir merakla bekliyorum. Çünkü bu tip “blockbuster” filmleri yönetme lüksü genelde beyaz erkek olmayan kişilere çok verilmez, ama bu sefer, olacak gibi gözüküyor. En azından, The Wrap’in haberine göre, Marvel kendi kadrosu için baya bu dogmayı iki taraftan da delmeye hazırlanıyor. Hem de çiçek gibi bir adayla!

Habere göre Middle of Nowhere ve Selma filmlerinin ödüllü yönetmeni Ava DuVernay, Marvel ile anlaşma imzalamak üzere. Wrap anlaşmanın hangi film için olduğunun bilinmediğini söylüyor. Tek emin oldukları şey, Marvel’ın Black Panther için siyahi bir yönetmen, Captain Marvel için ise kadın bir yönetmen istediği yönünde. Neticede DuVernay iki kategoriyi de tatmin ettiğinden, tecrübeli yönetmen iki filme de yönelebilir. Bizim içimizden gelen ses ise “Black Panther” diyor. Neticede daha yakın bir zamanda piyasaya sürülecek olan o, ilk onun yönetmeninin bulunması akla daha yatkın geliyor.

black-panther-captain-marvel-104952

DuVernay, Middle of Nowhere ile Sundance’de ödül almış ve böylelikle bunu yapan ilk siyahi kadın yönetmen olmuştu. Geçen seneki filmi Selma, başka kategorilerde Oscar’a uzanmış, fakat büyük kategorilerde adaylık dahi alamamıştı; ama yine de eleştirel olarak çok beğenilmişti. DuVernay Selma’dan sonra CBS için bir dizi yönetti, Oprah Winfrey’nin kanalı OWN için de bir program geliştirdi. Şimdilerde Marvel anlaşmasından bağımsız olarak Katrina kasıgrası hakkında bir film üzerinde çalışıyor. Şahsen bizce hem Black Panther, hem de Captain Marvel için daha iyisini bulamaz Marvel. Bakalım hangisine yoğunlaşacaklar?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

2 Comments

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.