Marvel çizgi roman karakterlerinin hak meselesini takip etmek gerçekten de zor bir iş, kafası karışanı samimiyetle anlıyorum. DC tarafı bu konuda felaket rahat. Vakti zamanında Warner Bros DC’yi yekten satın aldığı, tüm filmlerini de kendi yapma kararı verdiği için, hiçbir DC karakterinin sinema hakları başka bir yerde değil. Ama Marvel bu kadar şanslı değildi eskiden. İflasın eşiğinde gezerlerken, karakterlerinin film haklarını sağa sola sattılar.

Bu anlaşmaların hemen hemen hepsi, “Karakter için X yılda bir adet film çekilmezse, haklar Marvel’a geri döner” prensibiyle çalışıyordu, zaten apar topar bir Amazing Spider-Man görmemizin sebebi de buydu. Marvel’ın vakti zamanında Kızılay çadırı gibi dağıttığı karakterlerden pek çoğu, bu kural sayesinde geri döndü. Daredevil, Ghost Rider, Blade… Ve şimdi, anladığımız kadarıyla, “başkasıyla flört ettikten sonra dönen Marvel kahramanları” kervanına Namor da katılıyor.

Namor

Kevin Smith’in podcast’ine katılan Joe Queseda, kendisine yönetilen “Namor kimde?” sorusuna, çok net bir şekilde, “Evet, bildiğim kadarıyla biz sahibiz haklarını. Evet, Fox’ta ya da Sony’de değil” dedi. Namor eskiden Universal’deydi, ama akabinde bell ki Universal bu konuda bir yatırım yapmak istemeyip, hakların Marvel’a dönmesine müsaade etti. Peki bu kararlarında, ve belli ki kararlarına yardımcı olmuş muhtemel “zaten tutmazdı” düşüncelerinde haklılar mı?

Bence değil. Namor Marvel’ın ilk süper kahramanı. Aynı zamanda süper kahraman dünyasının en nevi şahsına münhasır karakterlerinden biri. Kendisi daha ilk sayıdan Amerikan birliklerine savaş açarak çizgi roman dünyasına girmiş yani, varın düşünün. Onun bir yerlerde, bir şekilde film evreninden çıkmasını gerçekten çok isterim. Ama elbette, nereden çıkacağı da büyük problem. Başka gezegen olsa, garip olur. Atlantis olsa, “bu dakikaya kadar kim, nasıl bulamadı?” diye sorarlar adama… Neyse, haberimiz böyleydi. Ne diyorsunuz, Namor’dan ne çıkartsın Marvel?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.